SUPER ULTRA SPECIÁL: Čtyřicet let Anarchie!

26. listopadu 2016 v 0:01 | C Jay |  Speciál
Tento speciál bude opravdu speciální. Protože právě dnes, před čtyřiceti lety, vyšel Sex Pistols jejich legendární singl Anarchy In The UK. Nahrávka, která ovlivnila a stále ovlivňuje generace muzikantů. Nahrávka, která rozbouřila v té době stojaté vody rockové hudby a přinesla něco docela jiného…


Jo, ta kvalita je fakt otřesná. Nechápu, že to nemohli za ty roky spravit.

Dneska se toho o ní nakecá zase spoustu (takže je důležité být první). Baví mě pomyšlení, jak se ve všech médiích bude psát něco ve stylu" Kultovní nahrávka Sex Pistols vyšla před čtyřiceti lety!" Najednou to bude kultovní, legendární, vynikající a já nevím, co ještě. A budou vám to tvrdit tatáž média, která těch čtyřicet let vyvíjela upřímnou snahu předstírat, že tenhle song nikdy neexistoval, neexistuje a existovat nebude. O Sex Pistols není populární mluvit ani dnes… ale v téhle chvíli si na nich každý rád přihřeje svůj díl.

Zpátky k Anarchii. Co o tomhle songu říct? Předně to, že nejde o první britský punkový singl. Tím byla, jak víme, New Rose od The Damned, tu jsme tu nedávno měli. V konečném důsledku na tom ale nesejde, protože na ni si už nikdo nepamatuje, zatímco Anarchie zůstala živá dodnes. Šlo o jeden z prvních songů Sex Pistols a skvěle se v něm projevil mechanismus výroby skladeb téhle skupiny. Basák Glen Matlock přinesl nápad na melodii, k níž pak zpěvák Johnny Rotten napsal text. On sám k tomu řekl: "První verš, co jsem napsal, byl: já jsem antikrist. Ale nenapadlo mě nic, co by se s tím sakra rýmovalo. A anarchist k tomu šlo opravdu moc pěkně." Na to konto Glen dodává: "Jediný, co jsem na Anarchii nesnášel, byl ten otřesnej rým antikrist/anarchist. Z toho jsem měl vždycky cukání!"

Ten otřesný rým se nicméně stal neomylným poznávacím znamením Anarchie. Stejně jako to šílené kroucení slov, pro Johnnyho tak typické. To prostě nenávidíte, nebo milujete a nic mezi tím. Jinak text, který musíte mít před sebou napsaný, abyste mu vůbec rozuměli, se stal manifestem sexpistolské nihilistické filozofie. Všechno je špatně, nevím, co chci, ale až to zjistím, zničím to. Může se zdát jako něco prvoplánového a hloupého, ale zdání klame. Johnny Rotten do textu dokonale vtělil tehdejší britskou společenskou atmosféru. Ta nebyla příliš zdravá. Navzdory předstírání, že je všechno OK, vřely pod touhle slupkou ekonomické, politické i rasové spory mezi všemi. Sex Pistols svou muzikou sice nic nevyřešili, aspoň ale na tyhle věci upozornili.

Hezké video, kde Steve Jones ukazuje, kterak hrát některé peckózní songy Sex Pistols, mezi nimi i Anarchii...

Po hudební stránce také nešlo o úplnou novinku, své vzory má Anarchie za oceánem v newyorských klubech, byl to ale první případ, kdy se punkové nahrávce dostalo takové pozornosti. Oprávněně musela vzbudit rozruch. Pomineme-li text a zpěv, byla tu i hudba, především syrová a drsná kytara a bicí, ovládané Stevem Jonesem a Paulem Cookem, kteří nástroje drželi jen pár měsíců. Přesto je Anarchie jedním z mála songů se dvěma odlišnými sóly. Někteří sice to druhé považují za bridge, ale Steve sám o něm mluví jako o sólu...

Anarchie poté, co se dostala na pulty obchodů, hodně výrazně upozornila na novou kapelu Sex Pistols. V hitparádách si nevedla špatně, na přední příčky ale nezaútočila. Skvěle tak ale připravila půdu pro další známý kus God Save The Queen, který to nakonec (ne)dotáhl až na zlatou příčku hitparády.
Pochopitelně se stala i vděčným terčem předělávek. Zmiňme dvě, obě od Sex Pistols samotných. Jednu dobrou a jednu příšernou. Když v roce 1978 vyjeli na sebezničující turné do USA, upravili svůj klenot pro americké posluchače. Stačilo změnit pár písmenek a rázem tu byla Anarchy in The USA.
A tím druhým případem je fidlovací verze s francouzským jménem L'Anarchie Pour Le UK, nápad blbostí hodný Malcolma McLarena.

Asi bychom neměli zapomenout na B stranu singlu Anarchie, song I Wanna Be...


Pokud vám to nebude vadit, rád bych přihodil na závěr ještě něco osobního. Anarchie mi totiž před pěti lety, shodou okolností někdy touto dobou, zprostředkovala vstup do světa punku. Tehdy právě vyprchávaly moje poslední záchvěvy nadšení z Beatles a tak nějak jsem cítil, že to bude chtít něco nového, ale nic jsem nenacházel. Koukal jsem tehdy na jeden díl Simpsonových (Láska po springfieldsku), kde byl humornou a nepřesnou formou zpracován příběh právě Sex Pistol. Protože jsem člověk příliš zvědavý, řekl jsem si: "mrknu se, co jsou ti Sex Pistols zač." Předtím jsem o nich sice párkrát slyšel, ale nikdy mě nezaujali natolik, abych si o nich něco hledal. YT mě samozřejmě vyplivnul právě na Anarchii jakožto na jejich nejznámější song. Musím říct, že po první minutě jsem zůstal sedět s pocitem WTF?!, ale pak se mi to začalo vážně líbit. Takhle silný pocit sympatie k nějaké pecce jsem zažil jen párkrát v životě. A představte si ten šílený skok od Beatles k Sex Pistols! Docela změna, ale jsem za ni rád. Sex Pistols už sice neposlouchám tolik jako dřív, ale Anarchie pro mě zůstane tou nostalgickou vzpomínkou na to poprvé…

A co vy? Který song vás přivedl do světa punku?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Spike Spike | E-mail | 3. prosince 2016 v 19:26 | Reagovat

A první singly Ramones se jako punkové singly nepočítají? Jo, vím, není to ta stejná forma anarchie a buřičství, ale stejně...
Hm, u mě to bylo naopak - já přešel z punku na Beatles :-D Ne trvale, všechno co jsem kdy poslouchal se tak nějak v pravidelných intervalech postupně vrací a střídá, ale s punkem jsem začal dříve...
Mým songem co mi otevřel vrátka do světa punku (tím myslím toho ze 70. let, nepočítám takové Green Day které jsem znal dříve) byla God Save The Queen, právě též od Sex Pistols. Pamatuju si to jako včera, byl jsem ve škole, 2. ročník, a učitelka mi přinesla noviny, MF, které jsem jinak moc často nečetl, ale tyhle byly (pro mě) unikátní - na první pokus se do nich dostal můj článek kritizující v určitých ohledech české smýšlení. Sic na zadní stranu, ale stejně... něco muselo být mírně cenzurováno, neb článek byl psán ostře, kriticky - prostě punkově. Proč o tom píšu? V příloze právě tohoto vydání jsem po chvíli našel celkem obsáhlý článek právě o Sex Pistols a jejich singlu God Save The Queen, událostech a souvislostech okolo něj. Ihned mě to zaujalo, neboť spousta názorů mi v té době byla blízká - viz ten můj 'punkový' článek o kterém jsem tehdy nevěděl že punkový je - jen jsem tehdá prostě vyjadřoval svůj názor, jakkoli se hodně lidem mohl nelíbit. Píseň jsem si tedy krátce nato našel, skrz ní se dostal k Sex Pistols, přes ně k tomu punku jako takovému... no a tak dále.

2 C Jay C Jay | 4. prosince 2016 v 10:00 | Reagovat

S těmi Ramones pravda, jejich první dva singly vyšly v únoru 1976. Vhodnější by byla formulace "první punkový singl ve Velké Británii". Díky za doplnění.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama