SPECIÁL: Vzpomínka na Freddieho Mercuryho a Erica Carra

24. listopadu 2016 v 21:55 | C Jay |  Speciál
Čtyřiadvacátý listopad patří k nejčernějším datům rockové historie. V tento den zemřely dvě významné osobnosti rockové hudby. Ve stejný den, ve stejný rok! Legendární zpěvák Queen Freddie Mercury a charismatický bubeník Kiss Eric Carr opustili rockový svět před pětadvaceti lety…Freedieho Mercuryho není třeba představovat. Jeden z nejlepších zpěváků minulého století zůstává dodnes ikonou. Hity kapely Queen nezestárly ani o den. A osobně ani neznám člověka, který by řekl, že Queen a jejich songy nemá rád. V čem je jejich kouzlo? Myslím, že v neopakovatelnosti, nikdo je nedokáže napodobit, aby věrně připomínaly originál. A jsou nekonfliktní, pro každého, může je poslouchat i někdo, kdo zrovna není skalním fanouškem… Velkou měrou se na tom podílel právě Freddie, jehož neuvěřitelný hlas stále v nových a nových posluchačích vyvolává mrazení v zádech. V roce 1991 se proslulý zpěvák stal jednou z obětí AIDS, bylo mu pětačtyřicet let.

O Freddiem se toho dnes na internetu objevilo spoustu, nemá cenu k tomu cokoli přidávat. Naproti tomu na Erica Carra si vzpomněli jen jeho spoluhráči z Kiss. Je to smutné, i když docela příznačné, Eric byl skromný, nenápadný člověk. Přesto si naši pozornost zaslouží. Do rokenrolového cirkusu Kiss naskočil v roce 1980, v problematickém období, kdy sedmdesátková popularita glam rockových démonů z New Yorku byla ta tam a hledala se jiná cesta. Eric tehdy společně s novým kytaristou Vinniem Vincentem přinesl do Kiss metalovější pojetí hudby. Jeho tvrdý styl hry na bicí ho výrazně odlišoval od předchozího bubeníka. Nahradit fanoušky oblíbeného Petra Crisse a jeho sametový chraplák rozhodně nebyla záviděníhodná pozice, Eric ji ale zvládl skvěle. Měl vlastní styl, vlastní vizáž (včetně nové masky lišáka)… a fanouškům se líbil a měli ho rádi. Eric udával kapele rytmus dlouhých jedenáct let, do roku 1991, kdy prohrál boj s rakovinou srdce. Bylo mu jednačtyřicet.
Ericova smrt byla do jisté míry i smrtí Kiss jako takových, protože po pár letech, kdy na bubenické stoličce seděl schopný ale necharismatický hudební prostitut Eric Singer, se kapela vrátila k původnímu složení ze sedmdesátých let. Jejich plán na oživení znovu upadající popularity ale po pár letech ztroskotal. Od té doby nejsou Kiss s novými členy, kteří vypadají jako původní členové, nic jiného než zakonzervovaný instantní rockový cirkus ze sedmdesátých let zabalený pro jednadvacáté století.

Dost slov, zavzpomínejme na tyto dvě výjimečné osobnosti tak, jak by si to nejspíš samy přály: hudbou! Mým nejoblíbenějším kouskem od Queen je jejich hit Friends Will Be Friends. Pro mě osobně má totiž i další rovinu: přátelé jsou tu pořád. Vaše holka, váš kluk, ti vás časem nechají… ale přátelé zůstanou. Minimálně proto, že jejich víc, haha.


Eric Carr byl nejen výborný bubeník, nenechal se ale zahanbit ani za mikrofonem. Mistrně například přezpíval hit Petera Crisse Beth. Jeho nejznámějším počinem ale zůstává song Little Caesar.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama