Song týdne: Up In Heaven (Not Only There)

10. listopadu 2016 v 9:58 | C Jay |  Song týdne
Songem týdne se ještě jednou vrátíme ke včerejšímu tracklistu na dlouhé noční cesty. Přidáme si totiž ještě šestého kandidáta. I když s cestami odněkud někam toho nemá moc společného… vlastně nic. Přesto má neopakovatelnou atmosféru.


Na tomhle videu vidíme Joea rovněž s netypickým nástroje: lubovkou Gretsch White Falcon.

Na skladbách Clash je úžasné, že každá vypráví nějaký příběh. Bez ohledu na to, jestli ji známe dodnes, zapomněli na ni, nebo se ji nikdy nestihli naučit. Up In Heaven (Not Only There) patří do té poslední skupiny. Přesuňme si ji do skupiny první!
Jak už to bývá, Clash kritizují. Co nyní? Opět nastolili na pořad dne britskou dělnickou otázku, ale z neobvyklého úhlu. Poukázali na podivné machinace s novými londýnskými věžáky pro ubytování dělníků, jejichž cílem bylo dostat dělnické rodiny pryč z centra. Domy, jimž se v téhle písni posměšně říká londýnské věže, ale byly špatně a nedbale postavené aniž to někdo neřešil. A tak se jednoho dne stalo, že střecha jednoho z domů se propadla do patra pod ní a celý dům se zřítil. Nikdo v něm nepřežil. Kdo za to byl zodpovědný? Nikdo. Přestože šlo o předvídatelné neštěstí a nikdo se jím nezabýval, tak přesto "buržoazní úředníci nenesou žádnou vinu," jak se v songu zpívá.
Ještě jedna zajímavost se k téhle pecce váže. Sloku "Allianza dollars are spent to raise the towering buildings for the weary bones of the workers to be strong in the morning," si Clash vypůjčili z písně United Fruit. Tu napsal americký folkový písničkář a protestzpěvák Phil Ochs, jeden z nejvýznamnějších umělců své generace.
Up In Heaven je typický clashovský kus, který líbivě zpívá o nelibých věcech. Další výmluvné svědectví o nepříznivých poměrech na britských ostrovech na začátku osmdesátých let v době. Docela by mě zajímalo, jaký mělo dopad ve své době. Ale vzhledem k tomu, že dnes už si na něj nikdo nevzpomene, asi nepříliš velký.
Není to tak ale s celými Clash? Všichni znají jen Should I Stay, což je skladba sice dobrá, ale nic nového vám nedá. Nedozvíte se z ní, co byli Clash doopravdy zač. Up In Heaven nabízí vhodnou příležitost jak to napravit, protože patří k tomu nejlepšímu na Sandinistovi! Všechno zde funguje bezvadně, dvojhlas Micka a Joea, o němž jsem mluvil i v sobotním článku, kytarová melodie, vokální melodie… Nepatřila sice ke koncertním flákům a zatím není dostupný záznam, kde by ji kapela předváděla živě, existuje ale fotografie koncertního setlistu Clash, na němž tahle skladba figuruje. Najdeme ji v knize Redemption Song: The Definitive Biography of Joe Strummer od Chrise Salewicze.
Nejsilněji ale působí atmosféra. Představte si podmračený večer, fouká ostrý podzimní vítr a opírá se do tenkých budov londýnských věží. Cítíte ho, protože oknem, u něhož stojíte, profukuje. Chodba je potemnělá, prasklé žárovky nikdo nevyměnil. Slyšíte výskání dětí i křik z jednoho bytu. Manželé v něm se hádají. Asi tu taky nechtějí bydlet. Není divu…
To je atmosféra, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama