Song týdne: Tommy Gun

24. listopadu 2016 v 6:47 | C Jay |  Song týdne
Dnešní song týdne je zároveň i skorooslavenec. Na tu správnou oslavu by sice bylo třeba ještě dva roky počkat… ale za dva roky už tu tenhle blog nejspíš ani nebude…Jsem doopravdy rád, že nám to výročí tak dobře vyšlo, protože Tommy Gun patří k mým nejoblíbenějším skladbám od Clash. Kdybych měl sestavovat žebříček deseti nejlepších songů, tenhle by skončil hodně vysoko! Je zosobněním všeho, co je Clash tak skvělé a tak cool! Legendární singl vyšel v tento den před osmatřiceti lety. Je to trochu paradox. Tommyho domovské album vyšlo o třináct dní dříve. Majitelé singlu ale dostali na B straně rovněž vynikající pecku 1-2 Crush On You, jeden z vůbec prvních song Clash.
Tommy Gun je nejlepší ukázkou toho, čím byli Clash v období druhého alba. Kytarová sekce Joe-Mick výborně funguje, Mick v podstatě hraje celou dobu jedno dlouhé sólo. Na něm je sympatická jeho geniální prostota, tudíž je vhodné i pro kytaristy začátečníky. A na rytmickou sekci stačí čtyři akordy: A, C#, D a B. Vypíchnout si zaslouží i ústřední bicí part, který evokuje střelbu ze samopalu. Vymyslel ho Topper, byl to jeden z jeho projevů nadšení z nahrávání alba. Podobně obohatil i Julie's Been Working For The Drug Squad na též desce.
Tradičně se mnoho zajímavého ukrývá i v textu. Tommy Gun je přezdívka legendárního samopalu Thompson 1928, symbolu meziválečné americké mafie. Nejde ale o žádnou adoraci téhle zbraně, to od pacifistů Clash ani nemůžeme čekat. Není to ani žádný povrchní a hloupá sexuální narážka, jako v podání Royal Republic ve stejnojmenném songu. Tvůrčí duo Strummer - Jones se vyjadřovalo o problematice násilí a jeho mediálním obrazu.
Zmiňoval například Irskou republikánskou armádu (IRA) nebo včera zmíněnou Rudou Brigádu. I když s nimi Joe sympatizoval (to bylo ještě předtím, než zavrhl veškeré násilí a stal se pacifistou), zamýšlel se spíš nad mediální přitažlivostí těhle skupin a jeho text tak obsahuje i značnou dávku ironie o "slávě" těchto lidí ("vystříhávám svůj obrázek z první stránky novin"), kteří leckdy při své "činnosti" i umírají, jenže jejich "sláva", již tím získají, zapadne v nekonečném kolotoči krveprolití, praví poslední dva verše.
Je to zkrátka další z provokativních songů Clash a o opravdové poselství Tommyho Guna nemám z toho, co jsem se dověděl, kompletní představu. Zčásti to způsobuje fakt, že popisované události už nejsou nějaký čas aktuální, takže jim dnes nemůžeme správně rozumět.
Poslední odstavec bych rád věnoval klipu, podle mě nejlepšímu, který Clash natočili. I v něm Joe zaprovokoval a oblékl si tričko H Block, o němž jsme tu už taky mluvili. Klip není vůbec složitý, zachycuje kapelu, jak hraje na malém potemnělém pódiu s vlajkami za zády. Jednoduché, ale velmi účinné. Já osobně mám takovéhle klipy rád. Chci prostě vidět kapelu v akci. A tady mám možnost, navíc ve výborné zvukové i obrazové kvalitě. Video navíc ukazuje úžasnou energii, která sálá z každého člena. Pořád, ještě dnes, po skoro čtyřiceti letech!

A ano, vím, že Song týdne ovládají Clash už třetí týden po sobě… ale ještě minimálně další týden tu ještě budou. Ale vadí to někomu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Spike Spike | E-mail | 24. listopadu 2016 v 23:57 | Reagovat

The Clash si zapomenutí rozhodně nezaslouží, takže čím častěji se budou připomínat, tím lépe ;-) Doufejme že i tento blog tu min. ty dva roky vydrží, snad přitáhne i více čtenářů. Já se sem vracím rád a pravidelně. Kdo ne, tak jeho problém... každopádně dokud to tu bude funkční, budu to tu navštěvovat. Nejen že recenzí na punkové desky je jako šafránu (zvlášť ty starší), a že o svých oblíbencích já si čtu rád, ale jelikož si umím přiznat že ani já nevím všechno, tak - ano, dozvím se tu i nějaké pro mě nové zajímavosti. A to za opakovanou návštěvu stojí. Snad nebudu The only one :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama