Song týdne: Halloween

3. listopadu 2016 v 9:29 | C Jay |  Song týdne
Tento týden se v anglosaských zemích slavil halloween. Svátek, jehož podstatu už si nikdo nepamatuje, plný zavražděných dýní a přihlouplých kostýmů slouží už celé léta jako umělecká inspirace pro spisovatele, básníky, filmaře… i muzikanty. Hudebních zpracování je mně osobně známo přes třicet. Vedle jmen interpretů, které vůbec neznám, ale zřejmě jsou populární, zpívali o halloweenu například i Misfits. Nám ale o tomto svátku zapějí Dead Kennedys. Jejich verze má totiž na rozdíl od Misfits, a většiny ostatních, v rukávu víc než jen strašidelnou atmosféru.Halloween je mým osobním favoritem desky Plastic Surgery Disasters. A asi nejen mým, protože se objevil i na singlu lákajícím na svoje domovské album. Zároveň byl ale bohužel i singlem úplně posledním. Sedmička v tomhle případě nebyla šťastná…
Ale dost truchlení, není důvod. Halloween je naprosto zběsilá a přitom hitová pecka. Proto ji lze doporučit i těm, jimž není rychlý HC punk Dead Kennedys dvakrát po chuti. Začíná jako vždy výbornou a výraznou basovkou s chytlavým riffem, který je i ústřední melodií celé skladby. Zvuk kytary, která záhy následuje, je sice na začátku trochu tříštivý, náhle ale přechází do drsného rockového módu a nakonec srovnává krok s basovkou. Co ale musím zdůraznit, je Jellův maniakální řev v celém úvodu! Ten je naprosto skvělý!

Textově Jello a East Bay Ray neoslavovali strašidelnou atmosféru tohoto svátku. Věrni svému stylu ho naopak použili jako sociální kritiku a diví se, proč se halloween vlastně neslaví každý den v roce. Lidé se totiž pouze v tento den "navléknou do hloupých kostýmů beze strachu, aby je ostatní považovali za blázny". Ve zbytku roku jsou ustrašení a svázaní tím, co se od nich očekává: v práci, v rodině i na veřejnosti. Lidi kapela ironicky nabádá, aby si halloween pořádně užili, protože další den už bude jejich život zase stejně špatný jako předevčírem. Maskám se dokázali i sarkasticky vysmát, například ve sloce You're dressed up like a clown, putting on your act. It's the only time all year you'll ever admit that/ Jste převlečení za klauny, hrajete svou roli. Je to jediný den v roce, kdy to přiznáte.

Od Dead Kennedys asi nic jiného čekat nemůžeme, na druhé straně je ale moc dobře, že tenhle kritický pohled přinášejí. Drtivá většina songů o halloweenu, které jsem na začátku zmiňoval, jsou všechny na jedno kopyto: opěvují strašidelnou atmosféru, několik z nich dokonce začíná podobě, slovy: mrazivá, temná noc. Blablabla. Jedna skladba je dokonce love story. No, aspoň snaha o originalitu. Já osobně proti komerčnímu slavení halloweenu (ani dalších svátků) nic nemám. Komu se chce, nechť vraždí dýně a převléká se za Frankensteina.
Ale co se logiky týče, s Dead Kennedys souhlasím…

Jinak, to vraždění dýní byla ironie. Členem Ligy pro etické zacházení s dýněmi opravdu nejsem…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama