Song týdne: Burning Lights

17. listopadu 2016 v 11:43 | C Jay |  Song týdne
Když letošní sedmnáctý listopad vyšel na čtvrtek, přemýšlel jsem, jestli se mu tematicky věnovat i tady. Že bych vybral nějakou skladbu se vztahem ke dni studentů nebo boji za svobodu a demokracii. Ale pak jsem si uvědomil, že se kolem toho dneska (a ještě pár dní potom, podle toho, s čím zase přijde Hrad) nakecá tolik, až to příjemné nebude. Takže udělám pravý opak, nechám ty občansko-politické plky o tom, co je to demokracie, na těch, kdo si myslí, že tomu rozumí a zprostředkuju vám raději jeden svůj nedávný objev.Jakkoli mám rád songy Clash, sólové tvorbě jednotlivých členů jsem velkou pozornost nevěnoval. Dostatečně mě odradila skladba, na níž se údajně instrumentálně podílel Mick Jones. Nikdy jsem si ani nepustil nic od The Mescaleros, bandy, kterou založil Joe Strummer. Joeova skladba, o níž mluvím, ale není dílem téhle kapely. Joe ji nahrál mnohem dříve.
Jmenuje se Burning Lights a byla součástí soundtracku k finsko-švédsko-Německo-britskému filmu I Hired A Contract Killer z roku 1990, který napsal a natočil finský režisér Aki Kaurismäki. Joe k tomuto snímku skládal soundtrack a Burning Lights v něm zazněla. Joe k ní dokonce dostal vlastní scénku, kdy ji hraje v hospodě, kam se svou atmosférou výborně hodí! Mně osobně i potěšilo, že vystoupil se svým typickým černým telecasterem.
Burning Lights je jednoduchá skladba jen na kytaru a bongo bubny. Joe jí ale svým projevem a hlasem dodává typické kouzlo, díky němuž tahle pecka vynikne o to víc. Ukazuje, že Joe byl všestranným mistrem hudby. Nezapře se ani v textu. I když byl "jen" spoluautorem, protože jako tvůrce je uváděn Joe Strummer & Astro Physicians, což byli ve skutečnosti členové irské folk punkové kapely Pogues, s nimiž Joe několikrát spolupracoval a krátce se řadil mezi její stálé členy.

Druhá píseň, kterou Joe ve filmu zpívá, je Afro-Cuban Bebop, ta zní v závěrečných titulcích filmu. I ona určitě stojí za zmínku. A o filmu samotném tu určitě ještě uslyšíme....

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama