Punk a móda: Legendární punková trička, část druhá

22. listopadu 2016 v 21:20 | C Jay |  Punk a móda
Týden uplynul a máme tu pokračování článku o legendárních punkových tričkách. Dnes budeme pokračovat a přeřadíme na vyšší rychlost, protože od sloganů "fuck the clock" se posuneme k problematice extremismu zprava i zleva, které do punku pronikaly. Zjistíme, že se tak dělo zajímavými způsoby.JELLO BIAFRA: Fuck The Draft


První dnešní kus vlastně navazuje na poslední tričko minulého článku, v němž se Joe Strummer zastal irských politických vězňů. Jello Biafra z Dead Kennedys se pro změnu zastal mladého studenta odsouzeného za veřejný projev svého názoru.
Jeho bílé tričko s červeným nápisem "Fuck The Draft" (Do prdele s odvodem) vychází z události známé jako Cohen versus USA. V dubnu roku 1971 byl tehdy devatenáctiletý student Paul Cohen zatčen za to, že ve škole nosil bundu s nápisem Fuck The Draft, čímž protestoval proti odvodům do války ve Vietnamu. Byl zatčen, obviněn z výtržnictví a nakonec odsouzen ke třiceti dnům vězení. Proces ve své době vzbudil velký rozruch a zavdal vzniku polemiky o americké svobodě slova. O tom, co je ještě svoboda a co už je výtržnictví. Jello Biafra tenhle motiv oprášil někdy na konci sedmdesátých let. Bohužel, původní Dead Kennedys nejsou velcí kamarádi s YT a internetem celkově, takže záběrů, kdy má Jello na sobě tohle tričko, příliš není…


JOE STRUMMER: Brigade Rosse


Tenhle velmi kontroverzní kus Joeova šatníku mohl být ve své době velmi provokativní, ale do obecného povědomí se nedostal. To neznamená, že by nebyl zajímavý. Tohle rudé tričko tvoří výrazný bílý nápis Brigade Rosse, středu trička dominuje bílá hvězda s černým samopalem uprostřed, jež nese nápis RAF (zkratka Frakce Rudé Armády).Joe měl tenhle kus na sobě během koncertu Rock Againts Racism v roce 1977 a vidět v něm je i ve filmu Rude Boy.
A proč je tohle tričko tak kontroverzní? Brigade Rosse (v italštině Brigate rosse, Rudá brigáda) byla italská radikálně levicová teroristická organizace fungující právě v sedmdesátých letech. Negativně proslula únosem a později vraždou předního italského politika Alda Mora. Znamená to, že Joe byl stoupencem Rudé brigády? Je známo, že s těmito organizacemi sympatizoval, což byl zčásti projev jeho názoru a zčásti projev provokace britského veřejného mínění. Joe to vysvětloval slovy: "Oni (třeba Rudá brigáda) vraždí a je to terorismus. Jiní u nás vraždí taky a je to v pořádku." Z tohoto pohledu už všechno dává daleko větší smysl. Dnes můžeme tričko s motivem Rudé brigády odsoudit, jenže si musíme uvědomit, že tehdy byla jiná doba, jiné společenské smýšlení než dnes. A to musíme vzít v úvahu. Tím Joea nijak neobhajuju, jen konstatuju. Ale je jasné, že pochvalu za to nesklidil ani před čtyřiceti lety.
Ironií je, že tričko z grafického hlediska vypadá opravdu cool, takže se dnes vyrábí jeho remaky, které jsou na internetu v prodeji. Zajímalo by mě, jestli lidé, kteří to koupí a nosí, ví, co vlastně nosí…


JOHNNY ROTTEN: Destroy


Rudá brigáda? Dejme tomu, protože na ni si už nikdo nepamatuje. Ale co svastika? Asi nejprovokativnější punkové tričko mají na svědomí, jak jinak Sex Pistols. Přesněji zpěvák Johnny Rotten. V klipu God Save The Queen se objevil v tomhle obecně známém kousku. Bílé tričko s dlouhým rukávem obsahuje kromě nápisu Destroy i ukřižovaného Ježíše hlavou dolů (obrácený kříž je symbolem satanismu) a také hákový kříž.
I když to tak může na první pohled vypadat, Johnny Rotten žádný nácek nebyl. Pro Sex Pistol typicky nešlo tolik o vyjádření názoru jako o provokaci. Vidíme to na jednotlivých motivech tohoto trička. Ježíš hlavou dolů měl provokovat nábožensky založené Angličany, nápis "Destroy" všechny pořádkumilovné Angličany… a svastika všechny pamětníky druhé světové války. Z tohoto úhlu pohledu tenhle kus svůj účel splnil dokonale, jakkoli by debaty o morálnosti něčeho takového byly dlouhé a vyčerpávající. Ale ty nechme jiným.
Johnnyho "Destroy tričko" mělo zkrátka vytočit úplně všechny a rozzlobeným reakcím se vysmát, plně v duchu sexpistolské filozofie.


Nošení hákového kříže s podobným účelem neprovozoval pouze Johnny Rotten. Jeho parťák Sid Vicious se promenoval pro jistotu rovnou v nacistických barvách: v červeném tričku s černou svastikou v bílém poli. Steve Jones měl kus podobný Johnnyho výtvoru. Sussie Sioux zase nosila nacistickou pásku na ruce a svastiku měla vytetovanou na prstu. Dnes nad tím můžeme kroutit hlavou, pohoršovat se a nadávat…jestli k tomu má někdo chuť, prosím… Já se nezapojím, nebylo to motivací k tomuhle článku. Chtěl jsem vás jen s tímhle seznámit, protože je dobré o tom vědět. Vyhneme se pak zkratkám typu: "Hele, věděls, že Sex Pistols byli náckové?"

...mimochodem, o Sex Pistols to bude v sobotu řeč v jedné významné souvislosti...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama