Punk a móda: Legendární punková trička, část první

16. listopadu 2016 v 7:29 | C Jay |  Punk a móda
Po hudbě je móda hlavní sféra, v níž se punk nejvíce projevil. Specifická subkultura sebou s hudbou a levicovými názory přinesla i nové trendy v oblékání, protože o módě se v případě punku moc mluvit nedá. Leda snad o kontramódě. Ve své době to bylo něco skutečně dříve nevídaného, ale jak už to bývá, močály nevkusu, střední proud, časem pohltily i tohle a proměnily to v klišé a nevkus…


Je to vlastně docela vtipné, když v sedmdesátých letech byly rozedrané džíny v kolenou synonymem šupáctví a dnes to na ulicích vídáme úplně běžně. I když klišé punkového vzhledu, z něhož se později vyklubali pankáči s pestrobarevným čírem na hlavě, je asi přirozenou součástí vývoje. Připomeňme si proto raději punkovou módu, která měla nějaký smysl, něco vyjadřovala, bez kýče. Nejsnadnější způsob, jak něco vyjádřit je napsat to na tričko. Podívejme se proto na některá známá punková trička. V téhle první části si dáme jen něco lehčího na rozjezd… příští týden už půjde do tuhého.

PATTI SMITH: Fuck The Clock


Dáma tentokrát tu přednost opravdu dostane, takže jako první tu máme Patti Smith a její tričko "Fuck The Clock". Charismatická zpěvačka ho měla na sobě například při vystoupení ve známém klubu CBGB'S, domovské scéně Ramones, v roce 1977. Desing je velmi jednoduchý, na prostém bílém tričku je silnými velkými písmeny vyveden nápis "Fuck The Clock". Pátral jsem po významu tohoto sloganu a nejsmysluplnější jsem nalezl v její knize Babel z roku 1978. Podle toho, co jsem z ní pochopil, jde o nějakou básnickou asociaci, o přirovnání tikání hodin k stavu mysli. Každopádně, můžete mrknout i na původní citaci v angličtině, třeba jí porozumíte líp než já. Dnes se objevují různé remaky tohoto designu, domácí i průmyslové.

SEX PISTOLS: I Hate Pink Floyd

Paul Cook & Steve Jones s tričkem Johnnyho Rottena

Další kousek mají na svědomí Sex Pistols, konkrétně jejich zpěvák Johnny Rotten. Příběh tohohle trička je všeobecně známý. Johnny ho nosil v době, kdy navštěvoval obchod Malcolma McLarena. Koupil prostě tričko Pink Floyd, tehdy populárního hudebního uskupení a fixkou nad nápis Pink Floyd dopsal I Hate. Jednoduché DIY (Do It Yourself/Udělej si sám), nezůstalo ale jen u jednoho. Tohle tričko, respektive jeho obdoby se potom objevily i u dalších členů kapely, Steva a Paula. Soudě podle fotografií nešlo o tentýž kus, ale každý člen měl svůj vlastní. Dnes už není ironie tohoto trička příliš aktuální, za ty roky se ale stalo jedním z typických znaků Sex Pistols a proto se i ono dnes napodobuje a objevuje.

JOE STRUMMER: H Block


Za člena, který ovlivňoval oblékání kapely, je v Clash obvykle považován Paul Simonon. O Joeovi Strummerovi se naopak s úsměvem tvrdilo, že by se nedokázal slušně obléct, ani kdyby mu šlo o život. Přesto tu je on, ne Paul. Joeovo bílé tričko s jednoduchým nápisem"H Block" z videoklipu Tommy Gun (nevím o jiném případě, kdy by ho nosil) v sobě nese i dnes nejzajímavější a nejkritičtější příběh.
H Block je slangový výraz pro věznici Her Majesty's Prison Maze, která v letech 1971-2001 stála nedaleko severoirského Belfastu. Bylo jich celkem osm a H Block se jim říkalo kvůli tomu, že z ptačí perspektivy připomínaly budovy písmeno H.
Její osazenstvo tvořili především irští revolucionáři a separatisté, například z Irské republikánské armády (IRA). V roce 1975 jich tam bylo posláno takřka kolem dvou tisíc.


Sami odsouzení se ale považovali za politické vězně, ne kriminálníky. V roce 1978, tedy v době, kdy vyšel i Tommy Gun, uspořádali první velkou protestní akci, jíž se účastnilo na tři sta vězňů. Ti požadovali do cel umyvadla. Když jim nebylo vyhověno, přestali se mýt. A poté, co byl jeden vězeň údajně odveden na samotku a tam surově zbit, začali vězni ničit i další vybavení cel, které odmítali opustit a dozorci je odtud nemohli dostat.
Joe Strummer proto v klipu nového singlu Clash Tommy Gun vystoupil s tričkem H Block, aby vězně v jejich protestech podpořil.
H Bloky byly uzavřeny v roce 2001 a o pět let později začala jejich demolice. V roce 2013 ale přišla překvapivá zpráva, že zbylé objekty budou rekonstruovány jako peace centrum.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama