Myšlenky punkera #09: Fenomén pop punku

26. listopadu 2016 v 14:29 | C Jay |  Myšlenky punkera
Dneska se vrátíme k tématu z minulého týdne. Jak k rádoby popovým kapelám, tak k žánrovým škatulkám. Oboje se totiž slilo do jednoho problému, s kterým je ještě třeba se vypořádat. Řeč bude o takzvaném pop punku…Fanoušci Green Day o něm už určitě někdy slyšeli. Nálepky tohohle nesmyslného a umělého žánru dostala některá jejich devadesátková alba, Dookie nebo Insomniac. Pop punk je ale charakteristický i pro další skupiny, třeba blink-182 nebo Offspring. Wikipedie na toto konto praví, že jde o hudební žánr charakteristický spojováním chytlavých melodií s punkově rychlým tempem a říznými kytarami.
Je to dost jalová definice, která toho moc nepoví, to ale bývá obecný problém všech definic. Bez ní se ale obejdeme, protože asi sami cítíte, v čem vězí skutečný problém. Jde už o ten název samotný. Pop punk. Docela by mě zajímalo, kdo přišel s nápadem vytvořit takhle nepravděpodobnou dvojici. Dá se to dobře ukázat na příkladu: Můžu dát dohromady řízek s vanilkovou zmrzlinou? Jasně, můžu. Ale dává to smysl? Ne, nedává.
Takhle nějak můžu popsat i to spojení popu a punku, protože tady se střetávají dva naprosto odlišné styly: povrchní prvoplánový pop s nekorektním syrovým punkem. Ano, mísení různých žánrů leckdy produkuje skvělé výsledky (Clash, například), jenže tohle je prostě nesmysl. Nemůžete punk, který vznikl jako protest proti (sedmdesátkové) popové hudbě, za dvacet let spojit s tímtéž stylem a tvářit se, že všechno je OK.

Kam s nimi?
Pak se samozřejmě nabízí otázka, kam kapely typu Green Day zařadit. Protože postavit je třeba vedle punku typu Dead Kennedys (ať zůstaneme v Americe) jednoduše nejde. Dead Kennedys napsali v osmdesátých letech song o tom, že MTV by měla okamžitě vypadnout z vysílání! Joey Ramone prohlásil, že MTV zničila hudbu. A Green Day se do MTV vypraví přebrat nějaké ceny téhle stanice za bůhvíco. Asi jinej punk…
Z tohohle pohledu se dá pochopit tendence, která vedla ke vzniku pop punku. Protože bylo třeba vynalézt nějaké odůvodnění, proč jsou Green Day tak populární. Punkové kapely totiž nikdy populární nebyly… ale Green Day ano. Jejich masová obliba v polovině devadesátých let stvořila fenomén do té doby v punku nevídaný. A vyvstala nutnost ho nějak pojmenovat.
Nic to ale nemění na tom, že tohle nebyl šťastný krok. Konkrétně u Green Day určitě ne. Kalifornské trio prokázalo, že dokáže víc než texty o vlastních psychických problémech a trablích lásky. Americký idiot, tolikrát oslavovaný v bažinách středního proudu a dodnes pokládaný za jejich největší komerční úspěch, je toho největším a nejparadoxnějším důkazem! Co se týče dalších kapel, třeba blink-182 nebo Offspring, tam nemůžu posoudit. Od první kapely mám rád jeden song, od druhých dva plus jeden jejich ramonský cover, což je na odsouzení k pop punku trochu málo.
Definice pop punku zašla až tak daleko, že se pokusila hledat ospravedlnění v minulosti. Takže do své škatulky zařadila i například Ramones, což je prostě výsměch. Zařadit sem kapelu, která se svého času pokusila být populární a populární se nestala. Dalším případem jsou Buzzcocks. I když u nich se dá o příslušnosti k punku pochybovat, protože jde o jakýsi podivný hybrid mezi popem a punkem… já osobně, kdybych je musel zařadit, bych je spíš označil jako nekorektní neprvoplánový pop…

Verdikt jasný
Velkou roli hraje to, co si kdo představí pod pojmem punk, přičemž na úplně základní úrovni musíme rozlišit americkou a britskou punkovou scénu. Britská je zhudebněný sociální protest proti všemu a všem. Americká, ta původní, je naproti tomu spíš trochu zdivočelý šedesátkový rokenrol. Ten může mít kritické pozadí… ale ne nezbytně.
Nejde samozřejmě o definitivní rozdělení, výjimky existují na obou stranách. Všechny údajně pop punkové kapely jsou z většiny součástí právě americké scény, což dává smysl. Jak jim ale říkat, když pop punk je spíš urážka než žánr?
Je to svým způsobem neřešitelný problém. Pokud se ale podržíme Green Day, u kterých jediných můžu s jistotou něco tvrdit, protože jejich tvorbu dobře znám, myslím, že závěr je jednoznačný. Green Day s klidným svědomím zařadíme mezi punkové kapely jednou provždy! Jejich poctivě dělaná hudba a texty s hlubší myšlenkou přesně splňují to, co punk definuje!

Konec pochybám a o pop punku už nikdy víc na tomhle blogu…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama