500 miles to Norway! The Hallingtons: Alien Girl (recenze)

21. listopadu 2016 v 19:59 | C Jay |  Recenze
Dnes si z časových důvodů uděláme spíš minirecenzi. Neznamená to ale, že bych vám předložil druhořadý materiál. Vlastně bude i zajímavý, protože se dnes podíváme na moderní reinkarnaci Ramones… z Norska!RECENZE
Řeč bude o kapele Hallingtons. Moc informací se o ní dohledat nedá kromě toho, že vznikli v roce 2009. A že se hlásí k odkazu Ramones, což dokládá podobný sound, podobné nástroje i několik ramonských coverů, které mají Hallingtons na kontě. Spolu s vlastní tvorbou je zatím nezkompletovali do alba, vydali pouze několik EP. Na jedno z nich s názvem Alien Girl, jedné z jejich letošních novinek, se podíváme.
Obal zaslouží velkou pochvalu. Uměle ošoupaný obraz sexy mimozemšťanky se graficky povedl, je i výborně barevně sladěný. Každá z barev je výrazná, ale vzájemně se netlučou. Snad jen název desky by mohl být jiným a výraznějším písmem. Ze všech obalů Hallingtons bych ho však i přesto označil za nejpovedenější.
První ze sedmi skladeb je rovnou titulní Alien Girl. Na rozjezd to není vůbec špatné, skladba se kapele vydařila, je melodická a líbivá. Vzhledem k tomu, že celé EP zahajuje, ale může v posluchači navodit scestný dojem o sound kapely, protože ten v dalších skladbách nabývá více ramonský nádech. Ten je sice přítomný i v Alien Girl, ale díky refrénu znějí Hallingtons více jako blink-182.
Následuje You Sound Like Your Sick. Je zajímavé, že si kapela vybrala ke coveru tuhle zapomenutou skladbu z Pleasant Dreams, ale asi nemá moc cenu dělat posté předělávku Blitzkrieg Bop. Při tomhle songu máme první možnost porovnat Hallingtons s Ramones. Zvuková podobnost tam opravdu je, stejně tak ve zpěvu a doprovodném vokálu. Úroveň sice z větší části udává kvalita původní verze, norští punkeři ji ale žádným způsobem nezprznili, takže pozitivní hodnocení.
Nyní přichází na řadu S.L.O.B (že by hallingtonský Slug?) podávaná na stejný způsob jako předchozí track. Má stejný sound i zpracování, obzvlášť vyzdvihnu refrén, ten se mi hodně líbí. Song skončí v duchu ramonské tradice velmi brzy. Možná až příliš, protože posluchač by si užil i další vteřiny…
Trend postupného zkracování pokračuje. A i když Part Time Punk není vyloženě špatný, kdybych měl vybrat nejslabší místo Alien Girl, nejspíš bych ukázal na něj. Nechytne vás tolik jako ostatní pecky. Tak aspoň, že netrvá dlouho, haha…
Dvě následné skladby jsou dohromady stejně dlouhé jako Alien Girl! Jak I Don't Wanna Go To Work, tak Saucemen mají jen šedesát tři vteřin! První jmenovaná, pokračující v ramonské tradice "I don't wanna něco," srovnání vyhrává na celé čáře, protože Saucemen trpí stejným problémem jako Part Time Punk. Neobsahuje zkrátka tu hitovost. Naopak I Don't Wanna Go To Work zní výborně a kapela ji určitě mohla rozpracovat na delší vydání.
Skupina zařadila na album i cover I Met Her At The Rat od The Queers. Hlavní rozdíl dlí v délce, protože hallingtonská verze je kratší o téměř minutu, jinak se ale obě verze sobě velmi podobají, tudíž zde platí stejné hodnocení jako pro You Sound Like Your Sick.
Původní vydání Alien Girl se na internetu objevilo už loni, letos k němu přibyl osmý bonusový track Day Of The Dead. Byla to dobrá volba, proti němu žádné výhrady nemám. Netrumfne sice titulní skladbu, ale na druhé nebo třetí místo bych ho zařadil bez většího váhání, líbí se mi.

HODNOCENÍ
Na kapely typu Hallingtons a jejich tvorbu se dá nahlížet ze dvou úhlů. Prvním je dobrá muzika, kterou oceníme zvlášť dnes. V době, kdy se na nás ze všech stran valí prvoplánová rádoby rocková hudba (která je ještě tou méně bolestivou variantou), která se nám podle statistik líbí. Proto můžeme kapely jako Hallingtons přivítat, protože přináší závan čerstvého vzduchu ze sedmdesátých let.
EP Alien Girl je příliš krátké, abychom mohli hovořit o nějakém hlubším konceptu. Pravděpodobně ho ani nemá, je to prostě osm skladeb seřazených za sebou a vydaných. Až na dvě výjimky (a dva covery) jde o dobře odvedenou práci, skladby mají výbornou zvukovou kvalitu.

Pak je tu ten druhý pohled. Já osobně nemám moc rád různé revivaly. Myslím, že pokud má kapela talent na hudbu, měla by to zkoušet na vlastní pěst a né se převlékat za někoho slavnějšího jen proto, že je to snadnější. Hallingtons samozřejmě nejsou revivalem v pravém slova smyslu, protože dělají svoji tvorbu, ale inspirovali se u Ramones. Je sice zajímavé poslouchat kapelu, která zní podobně jako slavní newyorští punkeři, dokonce má i velmi podobně znějící zpěváky, stavět na tom ale svou image ale určitě není vhodný tah. I když inspirovat se automaticky neznamená napodobovat. Myslím, že kdyby Hallingtons dělali tvorbu ve stylu Alien Girl, mohlo by to fungovat. Vlastní styl, inspirovaný Ramones. To by mohlo přinést dobré songy. Každopádně, EP Alien Girl, stejně jako celou tvorbu těchto norských jakože Ramones určitě doporučuju vaší pozornosti. Já byl příjemně překvapen.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Spike Spike | 21. listopadu 2016 v 23:52 | Reagovat

Hned od pohledu mě to zaujalo. Poslechl jsem si, a je to vážně fajn. Snad jsem se dohledal,ale pro jistotu - nenapíšeš mi kompletní seznam jejich EP, pro případ že bych něco přehlédl? Na různých stránkách se tyhle informace dost různí. :-? A hlavně - nevíš kde se dostat ke skladbě Devil In You? Ani za boha ji neemůžu nikde najít... ;-)

2 C Jay C Jay | 25. listopadu 2016 v 9:04 | Reagovat

V jejich diskografii se taky moc nevyznám, ale nejucelenější pohled nabízejí oficiální stránky Hallingtons:
https://thehallingtons.bandcamp.com/music
Na téže stránce se dá najít i singl Devil In You (jen k poslechu)...

3 Spike Spike | E-mail | 3. prosince 2016 v 18:55 | Reagovat

Jo, tak jsem snad získal komplexní přehled ;-) Našel jsem i skladby "Joey, Johnny, Dee Dee Annd Marky (On Her Arm)" a "It's Christmas Time (We're All Gonna Die!)" které dokonce na žádném EP nejsou (alespoň co já vím).
Co se mi jinak hrozně líbí, to je jejich cover verze "Baby I Love You". Já sice miluju i tu verzi Ramones (i tu původní od Ronettes) ale ta od The Hallingtons zní prostě nejvíc 'ramonsky', tedy zhruba tak jak by ji asi samotní Ramones mohli nahrát v období prvních 3-4 desek.
Z originální tvorby mám zase nejradši právě titulní "Alien Girl", ta je opravdu povedená :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama