Velké koncerty: Clash na US Festivalu 1983

19. října 2016 v 11:31 | C Jay |  Velké koncerty
Obvykle se uvádí, že aktivní kariéra Clash trvala zhruba deset let, od roku 1976 do roku 1986. Není to moc. Mnozí lidé ale toto období ještě zkracují. A považují za konec Clash květen 1983. V té době totiž kapela odehrála svůj poslední koncert s Mickem Jonesem. Koncert, jemuž předcházel velkorysý honorář, následovala ostuda, pětasedmdesát minut hudby a další ostuda. Vydejme se do temných osmdesátých let na US Festival 83.Víme, že osmdesátá léta nebylo pro Clash žádné radostné období. Kapela procházela krizí, propast mezi Joem a Mickem se stále prohlubovala a už se neměla zacelit. Po problematickém zrodu Combat Rock a zmatené tour k podpoře téhle desky se Clash rozhodli, že si dají kratší přestávku. V té chvíli to byla asi nejrozumnější věc, kterou mohli udělat. Do toho jim ale přišla nabídka, již nemohli odmítnout… a neodmítli. Takže se začali chystat na cestu do Ameriky na US Festival! Jako bubeník je doprovázel teprve třiadvacetiletý Pete Howard. Ten už sice s Clash pár koncertů odehrál, před tak velkým publikem měl ale vystoupit poprvé!


Nezaškodí, když si o tomhle festivalu něco řekneme, než budeme pokračovat. Šlo o poměrně mladou záležitost, roku 1983 se hrál druhý ročník. Jedním z jeho iniciátorů byl spoluzakladatel Apple Steve Wozniak. Měl zajímavou ideu spojení technologie a hudby. Ta měla vytvořit zcela nové pojetí hudebních festivalů a US Festival byl prototyp této revoluční koncepce. Zůstalo jen u té koncepce, protože třetí ročník už se neuskutečnil! Nesmíme si ale myslet, že šlo o nějaký trapný okresní fesťák. Pořadatelé se rozhodně nedrželi u země a dařilo se jim zvát velmi zvučná jména, stačí se podívat na jména Judas Priest, U2 nebo David Bowie. Roku 1982 tu vystoupili i Ramones. Hlavním lákadlem pro kapely byly pohádkově vysoké honoráře za vystoupení. Clash samotní dostali nabídku za půl milionu dolarů! Jenže tyhle velkorysé příspěvky taky musel někdo zaplatit…
Zajímavostí je, že čtyřdenní festival byl tematicky rozdělen do čtyř bloků: první den patřil nové vlně, další heavy metalu, třetí rocku a poslední country a Clash byli zařazeni do toho prvního.

"Za tyhle prachy teda hrát nebudem!" prohlašovala kapela.

Clash, ač v nepříliš dobrých vztazích, nakonec do Kalifornie přijeli. Chuť koncertovat je ale záhy přešla. Dostali se totiž do sporu s promotérem. A co byste řekli, že jim vadilo? Co může být největším problémem festivalu, který pořádá spoluzakladatel Applu? Ano, předražené vstupné! Clash bylo řečeno, že jejich fanoušci si mohou tento koncert vychutnat za sedmnáct dolarů. Po příjezdu ale zjistili, že lidé musí z peněženky vytáhnout pětadvacet dolarů! Takové vykořisťování jim bylo proti srsti. Uspořádali proto tiskovou konferenci a na ní oznámili, že hrát nebudou, pokud pořadatel nevěnuje sto tisíc na místní charitu. Promotéři ustoupili, takže se Clash nakonec rozhodli hrát.
Jako u většiny příběhů i zde existuje více verzí. Jedna z nich tvrdí, že Clash nechtěli hrát ne kvůli vysokému vstupnému… ale proto, že se dozvěděli, že kapela Van Halen bude hrát za dvojnásobný honorář, za rovný milion dolarů!


Clash vyběhli na velké potemnělé pódium o dvě hodiny později. Stěnu za jejich zády zdobil ironický nápis Clash Not For Sale! Joe evidentně ve velmi špatném rozmaru přistoupil k mikrofonu se slovy: "Alright, here we are! In Capital and decadent US of A!" Následovalo ještě pár rozzlobených slov, než se konečně dostali k muzice. Set zahajoval, jako obvykle, London Calling!
Joe svůj vztek nedokázal skrýt. V přestávkách pokřikoval na publikum takovým způsobem, že se to nelíbilo ani jeho spoluhráčům. Po třetí písni Rock The Casbah, která se mimochodem vůbec nepovedla, se otočil frustrovaný frontman k mladému bubeníkovi a vztekle mu kopl do soupravy. Vzápětí se vedle něj objevil Paul, rychle si vyměnil s Joem nástroje a ohlásil svůj hit Guns Of Brixton. Hned po tomhle songu Joe znovu bere mikrofon a chystá se něco říct. Po pár slovech ho ale nekompromisně přerušuje Mickova kytara hrající úvodní riff Know Your Rights. Joeovi nezbude než se s kyselým výrazem připojit… Po téhle zkušenosti se přece jenom trochu zklidnil a další průběh koncertu je o poznání klidnější. Jen u skladby Bored With The USA si ještě neodpustil drobné rýpnutí.


Z vystoupení Clash na US Festivalu sice sálají negativní emoce, ironií osudu ovšem zůstává, že kapela toho večera předvedla jeden ze svých nejlepších koncertů. Mnoho skladeb tady v živém provedení překonává studiové verze o koňskou délku! Kromě Guns Of Brixton a Know Your Rights můžeme zmínit například maniakální verzi Hate&War, punkové provedení Sound Of Sinners, nebo tradičně skvělé Safe European Home a Police On My Back! Vlastně jedinou nepovedenou produkcí byl zmíněný Rock The Casbah. Jeho studiový zvuk se na koncertě napodobuje opravdu těžko (hlavně proto, že chyběl ústřední nástroj piáno), takže chvílemi ani nejde poznat, o jakouže píseň vlastně jde.
Set osmnácti písní uzavíral Clampdown. Ten se v nakonec proměnil v typickou joestrummerovskou improvizaci nataženou na pět minut.


Kdyby člověk zkouknul jenom tenhle poslední kus, měl by pocit, že šlo o povedený koncert. Víme, že nešlo, ale celé představení mělo ještě dohru v zákulisí, kde se Clash poprali s ochrankou!
Sestava Strummer, Jones, Simonon a Howard poté existovala už jen pár týdnů. Kapela začala připravovat elpíčko, z něhož se mělo za pár let stát Cut The Crap, ale po pár dnech byl Mick Jones vyhozen a práce se na dlouho zastavila. US Festival byl jeho posledním koncertem. A s Clash se tehdy rozloučil skutečně na úrovni!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama