TOP: Punkové songy o tom, že je něco špatně

26. října 2016 v 0:29 | C Jay |  Žebříčky
Po dlouhé době tu máme další žebříček nejlepších písní. Vrátíme se v něm k jednomu staršímu tématu. Před nedávnem jsme poslouchali nejlepší punkové politické songy. Tentokrát zjistíme, co mají společného MTV, mlácení obuškem do hlavy a jedna hloupá přehlídka...ALBUM: Pleasant Dreams (1981)
Víme, že Ramones se až na jedinou výjimku k politice nevyjadřovali. Neznamená to ale, že by si nevšímali jiných nesrovnalostí. V mnoha svých textech (mimo jiné i We're Happy Family) se vysmívali systému tradiční americké rodiny, který často nefungoval tak, jak tvrdily rodinně časopisy. Jednou z vrcholných ukázek téhle kritiky je It's Not My Place (In The 9 to 5 World). V čem je problém, plyne už z názvu. Ramones kritizují stereotypní americkou společnost žijící prací od devíti do pěti, nudným rodinným životem vyplněným hádkami a sledováním tupých televizních pořadů, které z nich dělá "jen další cihlu ve zdi", pokud bychom chtěli použít parafrázi slavného hitu od Pink Floyd. Nechci být tupě pracujícím bez vlastní identity, zní z působivého Joeyho zpěvu.
A na rozdíl od většiny ostatních dále zmíněných songů má tenhle i klip, v němž si můžete užít Joeyho v obleku, haha…

THE CLASH: Know Your Rights
ALBUM: Combat Rock (1982)
Clash se během své kariéry kriticky stavěli k lecčemu. Zhudebněný manifest clashovské filozofie Know Your Rights ale patří ke klenotům nejen desky Combat Rock. A na rozdíl od sice známějšího, ale komerčního Should I Stay Or Should I Go jsou tohle Clash skrz naskrz.
Joe Strummer se tu vyjadřuje na své oblíbené téma: společenskou situaci na britských ostrovech na počátku osmdesátých let. Svůj protest pojal jako satirický výklad lidských práv, který začal jako "public service announcement", což jsou v Británii poměrně časté krátké (bezplatné) zprávy které mají buď zvýšit povědomí veřejnosti o nějakém problému, nebo na něj utvořit názor. Joe vyjmenoval jen tři práva: právo na život, právo na jídlo a právo na svobodu projevu. Britská ústava jich samozřejmě definuje mnohem víc, frontman Clash ale prohlašoval, že jsou to jen prázdná slova. A i jím deklarovaná tři práva nakonec zpochybnil, například takto: "Máte právo na svobodu projevu… dokud nebudete tak blbí, abyste to doopravdy zkoušeli!"

ALBUM: Never Mind The Bollocks (1977)
Sex Pistols si libovali v dráždění naškrobené a zkostnatělé britské společnosti svým provokativním chováním i texty. Trochu atypická je v tomto ohledu jejich velká pecka EMI. V ní nevyzývali k anarchii, ani neplivali na královnu. Jen si potřebovali vyřídit účty s nahrávací společností EMI, která s nimi po řadě výstřelků raději ukončila spolupráci. Johnny Rotten označil společnost, u níž kapele vyšel singl "Anarchy In The UK", za firmu s velikášskými postupy, která chce všechno povrchní a snadno manipulovatelné. Velmi podobná slova znějí i v textu a ve frázi "unlimited edition" se prosadila i do samotného názvu. Úplně na závěr ještě zazní vedle "hello EMI" i "goodbye A&M". To byla další firma zkoušející štěstí se Sex Pistols. U ní kapela vydržela jen pár dní. Po velmi zvrhlém mejdanu na oslavu podpisu smlouvy, totiž A&M raději kapelu vyplatila a rychle se s ní rozloučila. Znalého fanouška něco takového ani nepřekvapí…

PROFESSIONALS: Little Boys In Blue
ALBUM: I Didn't See It Comin'
S Clash by si mohl podat ruce Steve Jones a jeho kapela Professionals. I on se vyjadřoval kriticky a nevybíravě k práci britské policie. Konkrétně v písni Little Boys In Blue. Dlužno říct, že kritika byla leckdy skutečně oprávněná. V textu ukazuje Steve britské policajty jako figurky v modrém (little boys in blue je britský slangový výraz pro policisty) řídící dopravu, které pronásledují každého, kdo se jim nelíbí. Sami jsou přitom skoro nedotknutelní, protože jejich svévolné výklady zákona nikdo netrestá.
Song existuje ve dvou verzích. Jedna pochází z nerealizovaného alba Professionals a druhá z desky I Didn't See It Comin'. Rozdíly mezi nimi existují, ale žádné zásadní. Z druhé verze například zmizel úvodní provokativní verš "I'm just a honky peck little piggy-boy." Mimochodem, album I Didn't See It Comin' vyšlo u EMI…

DEAD KENNEDYS: MTV (Get Off The Air)
ALBUM: Frankenchrist (1985)
U Dead Kennedys si člověk skutečně může vybírat, protože nic než kritiku vlastně v jejich repertoáru nenajdeme. Většinou je sice namířena politicky, ale výjimky existují všude. Můžeme si tak poslechnout třeba nemilosrdné odpálení hudební stanice MTV. Song startující chytlavým basovým riffem a parodií na typického dýdžeje z MTV, kterému přizvukují oblblé děti, se po minutě mění v typickou deadkennedyovskou šílenost, jež v závěru epicky zpomaluje…
Jestliže u každého songu jsem zdůrazňoval text, MTV si zaslouží vypíchnout dvojnásob. Je ho tam skutečně spousta a těžko se poukazuje na jedinou pasáž. Jello Biafra nikdy neměl básnické střevo Patti Smithové nebo BJe Armstronga, se slovy si nehraje. Jde tvrdě, přímo na komoru. Žádné hranice, žádné mantinely. A to si vezměte, že Jello kritizuje MTV v roce 85' tedy v době, kdy tahle televize ještě vysílala hudbu… Dneska by se vyřádil daleko víc… kdyby neměl práci s Donaldem.

ALBUM: Warning (2000)
Green Day, jak víme, museli ke kritickým písním chvíli dospívat, ale to čekání se vyplatilo. V závěrečné skladbě alba Warning vymezily proti fenoménu všeobecnému. Text pojatý jako antireklama na "všechno, co chcete, ale nemáte to", odsuzuje materialismus a vnucování umělých ideálů. Název odkazuje ke slavným přehlídkám Macy's Thanksgiving Day Parade, což jsou honosné přehlídky pořádané na Den díkůvzdání obchodní firmou Macy. Výstižněji to snad ani vyjádřit nešlo! Pompézní newyorská přehlídka stupidního kýče nejvyššího kalibru je přesně tím symbolem povrchního materialismu, proti kterému Green Day v písni brojí.
Text má samozřejmě v mnohém pravdu, ale kritiku něčeho tak masového a obecného je potřeba brát s určitou rezervou, protože v materialismu žijeme dnes všichni. A ať se nám to líbí nebo ne, ovlivňuje nás. Je to jen potřeba vědět a chovat se podle toho… najít svou cestu, jak se v písni zpívá…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama