Song týdne: New Rose

27. října 2016 v 6:47 | C Jay |  Song týdne
Měl jsem původně vybraný úplně jiný song týdne, nakonec jsem se ale rozhodl, že se nebudu pouštět do společenské agitace. Tohle je blog o hudbě… a tak to zůstane. Proto jsem zalovil ve své audiotéce a z nijakého důvodu bude Songem pro tento týden pecka New Rose od The Damned.Je to podruhé, co tuhle kapelu tady na blogu zmiňujeme, ale poprvé v samostatném příspěvku. Mohl jsem jim věnovat prostor už dřív, uznávám. Pojí se s nimi totiž několik punkových prvenství, které jim už nikdo nevezme… V únoru bude navíc jejich debutové album slavit čtyřicítku, takže na něj určitě nezapomenu! Ale teď zpátky k New Rose.
Moje oblíbená pecka je jedním z držitelů zmiňovaných primátů. Šlo totiž o úplně první britský punkový singl. Před čtyřmi dny to bylo rovněž čtyřicet let, co vyšel! Ve své době tak o celý měsíc předběhl sexpistolskou "Anarchii". Tady však podobnost končí, protože zatímco Anarchie se stala nesmrtelným symbolem britského punku, na New Rose se zapomnělo. Na jedné straně není moc divu. Anarchie přinášela něco nového, kdežto New Rose je prostě punkově zahraný šedesátkový song. Na straně druhé to ale není důvod New Rose shazovat, je to úžasně energický song, který vás uchvátí hned na začátku. Otevírá ho otázka frontmana Davea Vaniana: "Is she really going out with him?" (navzdory tomu, že Dave byl Angličan, vyslovil větu s americkým akcentem) pak spustí ohlušivé bicí a za nimi chytlavý kytarový riff. Zbytek songu se pak prodává hlavně na své živelnosti a nespoutanosti. Ve své době nemohlo být debutové album podpořeno lépe, pro mě je New Rose naprostý vrchol desky Damned, Damned, Damned.
Když už jsme u singlu a u šedesátkového rocku. Jako B stranu k "New Rose" nahráli Damned cover proslulé písně Beatles Help! Jejich verze je ale děsná…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama