Song týdne: Moanin' For You

13. října 2016 v 7:00 | C Jay |  Song týdne
Kvalitní hudba má obvykle skvělou atmosféru. A někdy je ta atmosféra tak působiví, že máte pocit, jakoby vás přenesla v čase. Mnozí lidé tak vzpomínají na dobu svého mládí. To je celkem běžná věc. Dnes mám ale spíš na mysli hudbu, která přenáší o celé dekády! S dnešním songem týdne se tak přesuneme do doby, kterou nikdo z nás nepamatuje. Vydejme se do Spojených států poloviny třicátých let.Je to trochu nezvyklá odbočka od všech těch punkových kickass… ale jak vždycky říkám, změna nezaškodí. Tenhle týden se necháme ukolébat na decentním americkém jazzu, konkrétně písní Moanin' For You od vokálního kvarteta Mills Brothers.
Protože jsme se pustili na neznámou půdu, nezaškodí, když si o kapele něco povíme.
Mills Brothers bylo černošské pěvecké kvarteto z Ohia. Tvořili ho čtyři bratři Millsové: John jr., Herbert, Harry a Donald. Se zpěvem začínali už v dětství, zpívali v kostelním sboru. Jejich kariéra je příkladem trpělivé práce, jež z nich postupně učinila jedno z nejznámějších pěveckých uskupení meziválečné i poválečné doby. Hráli a zpívali dokonce pro britskou královskou rodinu. Jako vůbec první černošské uskupení. Jeden z vrcholů kariéry je ale spojen i s tragédií. Krátce po něm umírá nejstarší z bratrů, John jr. Bylo mu tehdy pouhých pětadvacet let. Bratři chtěli poté zpěvu zanechat, ale matka je nakonec přesvědčila pokračovat. Zesnulého Johna nahradil jeho otec, John sr. Ten s kapelou vystupoval dalších téměř dvacet let, až do své smrti v roce 1957. Kapela ukončila svou činnost až v roce 1982, po smrti dalšího z bratrů, Harryho. Více než padesát let kariéry, tím se jen tak někdo pochlubit nemůže!
Mills Brothers bylo klasické vokální kvarteto, ve své době velmi populární druh hudby. Pozoruhodní byli svým hudebním doprovodem. Používali většinou jen jediný nástroj a to kytaru, na níž hrál Herbert. Zdůrazňuji to proto, že ve svém vokálním výkonu byli údajně tak dobří, že posluchačům rádií se mnohdy zdálo, že slyší i další nástroje, třeba trubku, saxofon nebo tubu. Stál za tím ale skvělý vokální výkon Mills Brothers!
Pro tento týden tu ale máme Moanin' For You. Pochází z roku 1935, a pokud mám správné informace, nahráli ji Milsl Brothers ještě v původní bratrské formaci. Tato velmi decentní a jemná skladba má úžasné kouzlo. Kdykoli jdu někde po městě a pustím si ji, mám doopravdy pocit, jako bych se vrátil o osmdesát let nazpátek. Navzdory tomu, že kolem mne jezdí moderní auta a lidi kolem mě koukají do telefonů velikosti cihly! Chápu, že asi tak nezapůsobí na každého, ale já si to vždycky užívám. Navíc teď, když už se léto překlopilo v podzim, se podmračené dny hodí k melancholické náladě téhle písně o to víc!

Mills Brothers samozřejmě nelze nezmínit v souvislosti s naší drahou vlastí. Jejich hudba je jedním z nosných pilířů soundtracku k prvnímu dílu hry Mafia. Vedle již zmíněného Chinatownu tu najdeme Out For No Good, Tiger Rag, jednu z jejich prvních písní, You, Rascal, You… a také Moanin' For You… Právě tam jsem ji poprvé slyšel, co bych zapíral. Jiným způsobem se už lidé mého věku s touhle hudbou seznámí jen těžko…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama