Song týdne: Chelsea Dagger + jedna vzpomínka na Costello

22. října 2016 v 13:09 | C Jay |  Song týdne
Jubilantů jsme tu za ty necelé tři měsíce měli už spoustu. K říjnu se vedle pondělí vzpomenutého Radia Ethiopia se váže ještě jedna skvělá deska. Debutové album Fratellis Costello Music.Den vydání (11. října) jsme sice už prošvihli, přesto je ještě není pozdě si tuto vynikající nahrávku připomenout. Správně by to mělo být celou recenzí, ale co se týče Fratellis, je mým záměrem postupovat jejich diskografií proti proudu času. Po Eyes Wide, Tongue Tied nás tedy čeká We Need A Medicine, Here We Stand a až potom Costello. Zavzpomínejme tedy na tohle elpíčko tady, v Songu týdne. A co jiného může být songem týdne než Chelsea Dagger?
Není ho snad třeba ani představovat. Pokud někdy člověk slyšel o Fratellis, bylo to prostřednictvím téhle pecky! Ve své době se stala hitem, její melodický popěvek (a název) jí otevřel i brány londýnských fotbalových stadionů.
Chelsea Dagger v sobě dokonale ztělesňuje celé Costello: má jeho zvuk, styl i náboj. Ukazuje, jak se i s pár akordy dá dělat hodně muziky, protože skladba je pestrá a během těch tří a půl minut se vystřídá několik melodických linek.
Ústřední postava, Chelsea Dagger (což můžeme velice volně přeložit jako Chelseaská šlapka) se objevila i obalu Costella. Je to ta slečna v zelených šatech se zrzavými vlasy. Vyšla i jako singl a později také EP Fratellis, na němž Chelsea pózuje (viz obrázek nahoře). Kdo stál kreslené postavě modelem, bohužel nevím. V klipu k Flathead se sice všechny tři slečny z Costella objevily v živém provedení, podobné si ale byly jen v máločem.
Mnoho zhlédnutí nasbíral za ta léta i lascivní klip. Jon, který vypadá jako Kloboučník z Alenky v říši Divů, Barry a Mince v něm hrají tuhle pecku pro ansábl spoře oděných dam (podobně jako později Green Day v Oh Love, jejich provedení ale chybí typická britská/skotská elegance).
Neodpustím si trochu ironie. Podívejte se na klip Chelsea Dagger z roku 2006 a potom na Baby Don't You Lie To Me z roku 2015. Je to smutný pohled, že? Za těch deset let spoře oděná děvčata zmizela… ze sálu vlastně zmizeli úplně všichni. Kam to ti Fratellis za těch deset let dopracovali, to by se jeden divil…
Je to samozřejmě nadsázka, nicméně i trochu symbolická. Po Costellu šlo povědomí o Fratellis (alespoň u nás) hodně dolů a o jejich další alba byl zájem daleko menší. Nikdy později už například Fratellis nepronikli ani do filmu: Chelsea Dagger se objevila ve filmu Upírův pomocník z roku 2009.

Závěrem bych ale rád dodal, že by nemělo zůstat jen u téhle největší pecky Costella. Podívejte se i na další singly, poslechněte si celé album. Je brilantní, nebudete litovat… Zkrátka, užijte si to desetileté jubileum… bude to pár let trvat, než přijde další.


Chelsea Dagger zní dodnes na koncertech, ovšem ve výrazně upravené podobě. Prozpěvování zmizelo, tempo se zrychlilo... zkrátka už to není ono, ale výsledek zas tak špatný není. Kdyby Fratellis vydali Chelsea Dagger na Eyes Wide, Tongue Tied, nějak tak by potom zněla...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 23. října 2016 v 12:29 | Reagovat

pěkný blog, zvu tě na svůj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama