Průběh vývoje loga Green Day (galerie)

16. října 2016 v 12:26 | C Jay
Logo kapely je jedním z nejdůležitějších signálních znamení. Kapely to vědí, takže si na něm dávají záležet. Většinou. Green Day jsou v tomto ohledu velmi specifičtí. Jejich loga jsou vizuálně povedená a zajímavá, a za těch třicet let jich použili celou řadu. Ani jedno z nich ale nepřijali za výhradní. Pojďme se projít po virtuální galerii a prohlédněme si všechna loga, s nimiž se dosud představili!


01) Hrbaté logo
Používáno: 1990-1996
Alba: 1000 Hours, Slappy Hours, Kerplunk, Sweet Children EP, Bowling Bowling Parking Parking a singl "Walking Contradiction"

Pravděpodobně jedno z prvních log Green Day. A také jedno z nejpoužívanějších. Asi nejlépe ho známe v zeleném provedení z alba Kerplunk. Od roku 1994 ho nahradila jiná, ale dokázalo se ještě vrátit na obalu živáku Bowling Bowling Parking Parking v roce 1996. Ten název "hrbaté" není moc lichotivý, vím, ale lepší jsem nevymyslel. Právě proto, že tohle logo se nespojilo s jedním albem jako většina dalších... jen


02) Logo z období prvního alba
Používáno: 1990-1991
Alba: 39/Smooth a 1,039 Smoothed Out Slappy Hours

V témžě roce přišla kapela s dalším logem, opět tvořeného roztřesenými písmeny trochu připomínající komiksové texty.
Známe ho z prvního alba 39/Smooth a kompilace 1,039 Smoothed Out SLappy Hours. O jiném použití nevím.


03) Dookie Logo
Používáno: 1994-1995
Alba: Dookie a příslušné singly

Poznávací znamení pro nejlepší desku Green Day devadesátých let. Spíše než o logo se jedná o část obrazu na obalu Dookie, protože nepůsobí tak jednoduše jako dvě předchozí. Možná proto se dlouho neudrželo, s albem bylo spojeno příliš pevně. Ve dvou letech po sobě se objevilo jenom proto, že singl "When I Come Around", jehož toto logo zdobí, vyšelo až na konci ledna 1995.


04) Logo singlu "She"
Použito: 1995
Alba: singl "She"

Docela raritní logo. I když She patří do Dookie, zvolil designér coveru úplně jiné ztvárnění názvu Green Day. Vlastně to ani není logo, spíš obyčejný nápis. Jindy už použit nebyl.


05) Insomniac logo
Použito: 1995-1996
Alba: Insomniac a příslušné singly

Velmi nekreativní logo, totiž nápis. Prostě slova Green Day napsaná na stroji, nic víc. Objevila se jen na albu Insomniac a dvou příslušných singlech. Třetí singl "Walking Contradiction" znamenal trochu překvapivě návrat "hrbatého loga" ze začátku devadesátých let.


06) Logo singlu "Brain Stew"
Použito: 1996
Alba: singl "Brain Stew"

Poslední singl "Brain Stew" měl totiž vlastní raritní logo. Ve výše zmíněného Insomniac stylu byl totiž vyveden název skladby a kapela dostala tohle zbrusu nové logo vyvedené překvapivě zdobným písmem.


07) Nimrod logo
Použito: 1997-1999
Alba: Nimrod a příslušné singly

Ani Nimrod nemusel dědit staré logo a dostal nové. Sice poměrně obyčejné, ale společně s nálepkami nimrod. velmi signifikantní. pro tuhle skvělou desku! Tímto grafickým počinem také začíná dlouhá éra log Green Day vyvedených v jedné rovině.


08) Warning logo
Použito: 2000-2001
Alba: Warning a příslušné singly, Tune In Tokyo

Na přebalu desky Warning nás nejprve zaujme to, že jako první (a zatím poslední) přináší živou fotografii kalifornského tria. I přesto, že zelené logo bylo vyvedeno silným hůlkovým písmem. Ze singlů tohoto elpíčka známe tato loga i v černé nebo bílé barvě. Vedle nich se představilo i na coveru živáku Tune In Tokyo.


09) Internacional Superhits logo
Použito: 2001
Alba: Internacional Superhits

Logo s křiklavým barevným spektrem je typickým poznávacím znakem kompilační desky Internacional Superhits. Kromě něj se objevilo i na videoalbu Internacional Supervideos.


10) Shenanigans logo
Použito: 2002 a 2004
Alba: Shenanigans a singl "I Fought The Law"

Logo další kompilace Shenanigans naopak není žádná sláva. Obyčejný baseballový nápis vyťukaný velkými písmeny. V roce 2004 se ještě objevil na singlu "I Fought The Law".


11) American Idiot logo
Použito: 2004-2005 a 2009
Alba: American Idiot (plus muzikál z Broadwaye), Bullet In The Bible a singl "When It's Time"

Americký Idiot znamenal velký návrat Green Day. Hudebně i vizuálně. Motiv srdce-granátu je dnes už klasika. Nápis kvůli němu zůstal v pozadí. Žádný div, o mistrovské dílo skutečně nejde. Jakoby se Warning vrátilo ze zapomění. Logo existuje ve variantě jedné i dvou linií.


12) Logo singlu "Walking Class Hero"
Použito: 2007
Alba: singl "Working Class Hero"

Raritka spojená s raritkou. Working Class Hero je cover písně Johna Lennona, jehož tvář na nás shlíží i z tohoto singlu. Logo Green Day je tady vyvedeno v pestrých barvách stylem studentů výtvarky. Není špatný, ale ke Green Day se nehodí.


13) Logo 21st Century Breakdown
Použito: 2009-2010
Alba: 21st Century Breakdown a přislušné singly, 21 Guns Live EP, Last Night On Earth: Live In Tokyo a Awesome As Fuck!

Poprvé od dob loga Internacional Superhits přichází nápaditější vyvedení. Nápis ve stylu grafiti se v letech 2009 a 2010 objevil úplně na všem, co tehdy Green Day vydávali. Z metrů nahrávek vypíchněme album 21st Century a živák Awesome As Fuck! I toto logo existuje ve dvouřádkové variantě.


14) On The Radio logo
Použito: 2012
Alba: On The Radio

Možná na to album koukáte stejně udiveně jako já. Ale ano, britské vydavatelství Smokin' se v lednu 2012 rozhodlo vydat živé vystoupení Green Day v rádiu WFMU FM z New Jersey z roku 1992. Použilo k tomu autentickou fotku i speciální logo, které je svým vzezřením blízko logům z počátku devadesátých let.


15) Logo trilogie
Použito: 2012
Alba: Uno, Dos, Tré, Cuatro, a příslušné singly, Oh Love

V témže roce přišla kapela i s novým materiálem. Vydatná trilogie je charakteristická výraznými barevnými (a povedenými) obaly a platí to i o logu. Na rozdíl od většiny dalších se objevilo v mnoha barvách: fialové, modré, žluté, zelené, černé i bílé.


16) Demolicious logo
Použito: 2014
Alba: Demolicious

Dlouhou přestávku mezi Tré a Revolution Radio vyplnilo kompilační album Demolicious. Jeho cover přinášel motiv skládky hudebních nástrojů. Název kapely i desky najdeme na žluté ohraničující pásce. Na takovém místě není příliš žádoucí dělat divoké kreace a tomu odpovídá i výsledek.


17) Heart Like A Hand Grenade logo
Použito: 2015
Alba: film "Hearts Like A Hand Grenade"

Předposledním logem si odskočíme od vinylu ke stříbrnému plátnu. Loni měl premiéru film Hearts Like A Hand Grenade. Filmově pojali grafici i logo, které napodobuje slavný nápis Hollywood. Stín filmu nepřekročilo a jinde ho nenajdeme.


18) Revolution Radio logo
Použito: 2016
Alba: Revolution Radio a singl "Bang Bang"

Byla to fuška, ale konečně jsme se dostali do současnosti. Čerstvý přírůstek do rodiny, Revolution Radio, rovněž dostalo nové logo. Na obalu samotném ho sice kdoví proč nenajdeme, objevuje se ale na doprovodných materiálech i singlu "Bang Bang". Stejně jako celé album i logo se vrací k 21st Century Breakdown, protože je vyvedeno stylem grafiti. Breakdown, protože je vyvedeno stylem grafiti.

Naše procházka po galerii Green Day tímto končí. Ještě ale zbývá rozkrýt páteční hádanku:

Výsledky:
1. obrázek: Demolicious
2. obrázek: Shenanigans (I Fought The Law)
3. obrázek: Insomniac
4. obrázek: Revolution Radio
5. obrázek: On The Radio

A ještě závěrem...
Už jsem chtěl článek pustit do světa, když jsem narazil ještě na jedno logo: Zdobilo záznam koncertu Green Day z roku 1991 v Café Panama ve Španělsku. Nic extra mimořádného, jinde ho nenajdeme.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama