Kytarový koutek: Gibson Junior

6. října 2016 v 14:05 | C Jay |  Kytarový koutek
Dneska si v Kytarovém koutku představíme krále všech punkových kytar: Gibson Les Paul Junior! Vedle jeho většího bratra, klasické lespaulky neexistuje pro punk charakterističtější nástroj!
Junior patří k nejstarším modelům Gibsonu, na první z nich si mohli kytaristé zahrát už v roce 1954. Jak už jeho název napovídá, šlo o takzvanou studentskou kytaru pro začínající hráče s měkkou peněženkou. Potvrdí se to i při pohledu na Juniora. Vypadá velmi podobně jako původní model Les Paul. Má stejné proporce i tvar. Též je vyrobený klasického gibsonovského dřeva, mahagonu, tělo i krk. Hlavní rozdíly se skrývají v mechanice. Junioru má pouze jeden snímač, a i když to tak nevypadá, jde o singlecoil, nikoli humbucker. Díky tomu také postačí jen dva otočné potenciometry na hlasitost a tónovou clonu.
Vidíme, že Junior je skutečně jednoduchou kytarou vhodnou pro začátečníky. Na uznání si ale musel ještě pár let počkat… A mezitím se dál vyvíjel.
Už rok po spuštění výroby, v roce 1955 se hudebnímu světu představila nová alternativa, takzvaný typ double cut, což byl Junior s dvojitým výřezem těla, nejen dole, ale i nahoře, díky čemuž získala tahle kytara svůj charakteristický vzhled. Téhož roku začala výroba zbrusu nového studentského modelu Special, což je v podstatě klasická lespaulka, jen místo humbuckerů je osazena dvěma singlecoily.


Junior (ani Special) se ve výrobě příliš dlouho neudržel. Poslední kusy opustily továrnu pouhých šest let po začátku výroby. Toho roku, 1960, totiž přichází čas legendárního modelu SG.
V šedesátých letech se Junior ještě sem tam objevoval, ovšem největšího boomu se dočkal až polovině let sedmdesátých. Rodící se punková scéna ho vzala za svůj, jeho jednoduchý charakter a ovládání dokonale zapadaly do image nastupující rockerské generace.
Prvním významným majitelem Juniora byl Johnny Thunders v době, kdy hrál v New York Dolls. Thunders se v očích punkové mládeže proměnil v idol. Napodobovali ho nejen vzhledem a vystupováním… ale výběrem nástroje. Steve Jones ze Sex Pistol, i když je spojován spíše s kytarami Les Paul, na Juniora hraje v klipu Anarchy In The UK a z dalších fotografií vyplývá, že vlastnil tyto kytary nejméně dvě.
Jeho skorojmenovec Mick Jones z Clash měl Juniora v tmavočervené barvě a používal ho hlavně v začátcích kapely, například v klipu White Riot. I on později přesedlal na "velkého Gibsona", ale Junior vozil na koncerty ještě v roce 1979. Jediným, kdo zůstal Junioru skutečně věrný až do samého konce, byl Johnny Thunders. Po jeho předčasné smrti zůstala na pár let tma… než se vynořil zatím velký punkový propagátor a sice Billie Joe Armstrong z Green Day. Ten je sice z dob Dookie známý především kytarou Fernandes, ale v pozdějších letech se pro něj stal charakteristický právě žlutý Junior. Kdy ho přesně začal používat nevím, nejdříve jsem ho viděl na koncertě v Barceloně 2000 a klipu k Waiting. BJ Juniory používá dodnes, má jich mnoho v několika barevných i typových variantách.


Firma Gibson, naprosto imunní vůči všem vlnám popularity svého modelu, až loni obnovila jeho výrobu. Není to ale jediná možnost. Pokud se vám nechtějí vrážet peníze do Gibsonu, můžete sáhnout po jeho levnější variantě od satelitní firmy Epiphone. Ta nabízí obě varianty jak single cut, tak double cut ve všech klasických barvách. Přidává i vlastní model Invader, který z Juniora vychází. Tuto kytaru v licenci vyrábí rovněž firma Vintage. Možností je tedy celá řada… a peněženka taky moc nezhubne… na rozdíl od mnoha jiných kytar si totiž originální Junior udržel cenu v oblastech, kde obyčejný člověk nedostává závratě…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama