Kytarová kuriozitka: Joe Strummer

31. října 2016 v 21:43 | C Jay |  Kytarový koutek
Taky jste si mysleli, že Joe Strummer vlastnil jen tři kytary a většinou hrál jen na jednu?


Tohle zásadně mění realitu tak, jak ji známe....

Články většinou vydávám podle plánu, který s nimi počítá už několik dní dopředu. Ale při brouzdání internetem občas člověk narazí na věci, kterým se nestačí divit. Něco podobného se mi stalo před pár minutami, takže k recenzi na Frankenchrista od Dead Kennedys dnes přihodím ještě tenhle krátký postřeh.
Co mě tak překvapilo? Na YT se dnes objevil nové video z koncertu Clash z Vídně 1981. Vždycky dobrá zpráva. Rozkliknul jsem ho a najel na Safe European Home, můj oblíbený song, který Clash na záznamu hrají. Při pohledu na Joea Strummera jsem zůstal chvíli udiveně koukat. Charismatický frontman totiž nechal svůj typický černý Telecaster doma a místo něj se vytasil s hnědým Stratocaterem!
Chápu, že to až taková bomba není, ale u někoho tak svázaného s jedním nástrojem jako Joe, podobné zjištění zaujme. Jde o klasický Stratocaster hnědé barvy s bílým krytem. Ten Joe polepil dvěma samolepkami, hvězdou a kolečkem s neidentifikovatelným nápisem. Také vyměnil kobylkový snímač. Místo klasického jednocívkového vidíme černý dvoucívkový humbucker. Ten se používá, aby dodal jinak spíše bluesovému Stratocasteru hutnější, rockovější zvuk.
O tomhle objevu, dá-li se to tak nazvat, navíc nikde na internetu nenajdete zmínku. Joe je totiž klasicky spojován s Telecasterem. Měl sice i minimálně dva Esquiery (což je obdoba Telecastera jen s tím rozdílem, že Esquire má jen jeden snímač), na které občas hrál. Ale Stratocaster je pro mě osobně velká novinka. Překvapil mě s ním už Mick na US Festivalu… ale budiž, ten měl kytar víc.
Myslím, že pár fan stránek Clash teď bude muset poupravit své obsahy…. Protože Joe Strummer hrající na Stratocaster hodně mění představu, kterou o tomto kytaristovi máme… nebo jsme měli.


P.S. Jeden komentář na YT tvrdí, že Clash hráli tento koncert s vypůjčeným vybavením. Byl tedy Joeův Stratocaster jen půjčený?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama