Velké koncerty: Nirvana v Readingu 1992

27. září 2016 v 7:00 | C Jay |  Velké koncerty
S dnešním článkem se otevírá nová nepravidelná rubrika: Velké koncerty. V ní si připomeneme zapamatováníhodné koncerty punkových kapel. V rámci Týdne Nirvany nám debutový příspěvek přinese právě slavné vystoupení téhle skupiny. A který jiný vybrat než festival v Readingu 1992? Mnozí ho pokládají za jeden z nejlepších, který kdy Nirvana předvedla… přestože ze začátku vůbec nebylo jasné, zda se v tam vůbec objeví…V roce 1992 už patřila Nirvana ke světově známým kapelám. Album Nevermind je vystřelilo k popularitě, o níž si mohly ostatní grunge party nechat jen zdát. Jejich hity Smells Like Teen Spirit nebo Come As You Are se hrály do zlbnutí… ale pro tři protagonisty to zdaleka tak radostné období nebylo. Jejich soudržnost to vytavilo zkoušce a oni ji příliš nezvládali. Vlastně ji nezvládal jen jeden z nich. Nevyzpytatelný Kurt Cobain v té době zápolil se svou drogovou závislostí. Po boku měl manželku, která mu na klidu určitě nepřidala. V té době i ona propadala drogám… a v kombinaci s tím, že byla těhotná… člověku to připadá šílené, jen to slyší, natož aby v tom ještě žil…
V této době přichází vyhlídka koncertu v Readingu. Nirvana už sice na světoznámém hudebním fesťáku hrála v roce 1991, tehdy však na jejich pódium ještě svítilo slunce, což ukazuje, že pořadatelé sázeli na jiné koně. V roce 1992 už byli hlavním tahákem. Měla to pro ně současně být i jakási zkouška ohněm. Před tak velkým publikem ještě nikdy nehráli. A do Readingu se chystalo bezmála šedesát tisíc lidí! Podle Davea Grohla ale vůbec nebylo jasné, jestli se Nirvana v Readingu objeví. Jejich poslední zkouška před velkým vystoupením dopadla prý katastrofálně…

Už jedou?
Kurt Cobain přijel na pódium na vozíku v blonďaté paruce a nemocničním úboru. Dotlačil ho tam jeho přítel, novinář, jež ho i údajně seznámil s Courtney Love. Krist přistoupil k jeho mikrofonu se slovy:
"Je to velmi bolestivé, velmi bolestivé. Zvládneš to, kámo. S podporou své rodiny a přátel to zvládne."
Pak si jde po svých. Kurt namáhavě vstává, chytá se mikrofonu a veršuje třesoucím se hlasem. Po pár vteřinách bezvládně padá na podlahu. Vzápětí se zvedá a jeden z nejlepších koncertů Nirvany začíná!


Krist a jeho Thunderbird v akci!

Co to mělo znamenat? V té době se rojily spekulace o jeho špatném zdravotním stavu, takže si pro všechny pochybovače přichystal tuto komedii. Na filmovém záběru můžeme v jedné chvíli zřetelně vidět Krista, jak se při pohledu na chromé tělo svého spoluhráče rozpustile směje…
Kapela toho večera odehrála celkem pětadvacet skladeb a na pódiu strávila více než hodinu a půl. Jako otvírák zvolila Breed. Výborná ukázka toho, co jsem tvrdil včera. Na desce Nevermind uzemnil tlumený zvuk několik skladeb… Breed mezi nimi… až tohle vystoupení uvolnilo jeho potenciál!
Není to jen jeho případ i další pecky tady zní výborně. Osobně mám hodně rád Come As You Are. I Lithium je ve chvíli, kdy s Kurtem zpívají refrén všichni fanoušci, neuvěřitelně!

Tvrdí se, že Kurt neměl rád Stratocastery. Ale právě na tuhle kytaru v Readingu odehrál víc než půlku vystoupení!

Kromě už známých songů z prvního i druhého alba si Nirvana připravila i ochutnávku z teprve vznikajícího alba In Utero. Zajímavá je zejména předehra All Apologies. V ní se Kurt svěřuje, že se mu před pár dny narodila holčička Frances Bean. A posílá vzkaz své manželce, když publikum na jeho pokyn najednou zvolá: "Courtney, we love you!"
Z téhle věty mě mrazí vždycky, když ji slyším. Normální fanoušek Nirvany by tohle v životě neřekl... ale dokázali byste Kurtovi na koncertu odřeknout?
Bylo to snad narozením dcery, že byl Kurt ten večer ve skvělé náladě a koncert si opravdu užíval. Projevu kapely nechybí humor, třeba při Teen Spirit. Skladu, již jinak hráli s otráveným výrazem, tady patřičně zprznili. Začíná to už falešným úvodem, který zpívá Krist. A pak naprosto příšerným sólem doprovázeným světelnými efekty. Ty vytvořily šílenou atmosféru věrně napodobující psychopatické klipy Nirvany!
Na velkém potemnělém pódiu ten večer nebyli členové Nirvany sami. Jako "host", dá-li se to tak nazvat, vystoupil i jistý pogující tanečník, který křepčil mezi Kurtem a Kristem. Šlo o bubeníka Antonyho Hodgkinsona.

Kurt, Antony, Krist a Dave při Lithiu...

Show zakončovala velmi příhodně Territorial Pissing. A po ní nastává téměř desetiminutové ničení aparatury. Dave při ní naprosto zdemoloval svou bicí soupravu, Kurt převrhl zesilovače a svou kytaru pak nabídl fanouškům pod pódiem. Do toho Krist hrál na to, co zbylo z bicích. Klečel u toho, což znamená, že byl vysoký jako každý normální člověk vestoje, haha.
Ke komické situaci dochází ještě bezprostředně po koncertu. Kurt se podepisuje jednomu chlapci a s cigaretou v puse ho nabádá: "Nekuř."

Palec nahoru!
Zkouškou ohněm tu noc Nirvana prošla. Navzdory skeptickým očekáváním se Reading stal svědkem skvělého koncertu. To, jak významné tohle vystoupení bylo, dokládá, že záznam, obrazový i zvukový, vyšel v roce 2009 na CD a DVD. Téměř všechny songy jsou též k vidění na oficiálním YT kanálu Nirvany.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama