SPECIÁL: Vzpomínka na Buddyho Hollyho

7. září 2016 v 20:58 | C Jay |  Speciál
V dnešním speciálu zavzpomínáme na další osobnost rokenrolových dějin. A bude to vzpomínka jiná než minule. Zatímco Keitha Moona by asi člověk rád viděl v akci za bicími… ale mluvit s ním už asi moc ne, dnešní jubilant by stál za koncert i za pokec. Buddy Holly by se dnes dožil osmdesáti let.Jeden z pionýrů rokenrolu v padesátých letech se velkou měrou zasloužil o vývoj rockové hudby… a pociťujeme to i dnes, třebaže nevíme, že bychom mu za to měli být vděční. Ačkoli zemřel velmi předčasně, zanechal za sebou spoustu práce a metry skvělé muziky!
Nechci v tomhle článku rekapitulovat jeho život (nejsem Wikipedie), zaměřme se spíše na jeho odkaz, na to, co tento výjimečný muzikant dosáhl a dokázal….
Málo se ví, že to byl právě Buddy Holly a jeho kapela Crickets (cvrčci), která přinesla dodnes klasické uspořádání rockové skupiny: dvě kytary, baskytara a bicí. Rovněž byli jednou z prvních kapel, hrající hlavně vlastní kousky. Jak víme, v padesátých letech bylo naprosto běžné, že umělci vzájemně nahrávali své skladby. Stačí zmínit asi tak milión různých verzí Blue Suede Shoes od Carla Perkinse. Crickets byla první kapela, která nahrála desku složenou výlučně jen z vlastních skladeb. O něco podobného se o řadu let pokusili až Beatles na LP A Hard Day's Night.
Beatles celkově měli k Hollymu vždycky blízko, byl to jeden z jejich velkých idolů. Buddyho tvář najdeme na coveru desky Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Proslýchá se rovněž, že právě Crickets mohli být jednou z inspirací k názvu Beetles, později Beatles. Nahrávali rovněž jeho skladby. Words Of Love najdeme na albu Beatles For Sale a známou That'll Be The Day na prvním dílu Antologie.
Kdo hrál druhý díl Mafie, možná si vzpomene na tutéž píseň a také Rave On, které znějí z éterů tamějšího rádia. Vynikající výběr!
Hollyho muzika se coverovala i v punku. Clash nahráli pro film Rude Boy vlastní verzi I Fought The Law. Stejnou píseň zcoverovali i Dead Kennedys, kteří si i způsobem sobě vlastním pohráli s textem. Do třetice tutéž skladbu natočili Green Day, jejich provedení je navlas podobné Clash.
Buddy Holly byl rovněž jedním z prvních, nazvěme to propagátorů, značky Fender a jejích dvou hlavních kytar: Stratocastera a Telecastera. Hrál téměř výhradně na ně a právě jejich zvuk je pro jeho tvorbu typický. Ve Fenderu si ho za to váží a vyrobili jeho vlastní signature kytaru! Na facebooku rovněž dnes vzpomínají jeho narozeniny.
Dalšího velkého ocenění se mu in memoriam dostalo v roce 1986. To byl zcela zaslouženě uveden do Rock'n'Rollové Síně slávy.
Kdoví, jak by Buddy Holly dál pokračoval nebýt leteckého neštěstí. Já osobně ho obdivuju za to, v jak mladém věku dokázal, co dokázal. Jsem skoro stejně starý jako on v době smrti, takže vím, o čem mluvím…

Přijde mi ale, že dnes se na něj a jeho tvorbu zapomíná. On, Duane Eddy nebo Eddie Cochran, skvělí muzikanti, stále stojí ve stínu Elvise. Ve vší úctě k Elvisovi, byl to skvělý zpěvák a šoumen a své místo v paměti lidí má právem. Ale Buddy Holly uměl na rozdíl od něj hrát na kytaru (Elvis sice taky, ale žádný kytarový král to nebyl) a skládal vlastní věci.
I jeho písně ale znějí skvěle ještě dnes, tady je důkaz


Autorem I Fought The Law je jeho spoluhráč Sonny Curtis, takže si dáme ještě jednu:


Na závěr ještě taková kuriozitka: Homer obdivuje bundu Buddyho Hollyho v Národním muzeu (epizoda Dejte Líze pokoj). Za to, že označila tak skvělého muzikanta za "nějakého rockera" si jenom zasloužila to, co se jí v epizodě stalo...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama