Song týdne: Should I Stay Or Should I Go

22. září 2016 v 7:00 | C Jay |  Song týdne
Jak už jsem se zmínil, o Should I Stay Or Should I Go by se dalo mluvit dlouho… proto v dnešním Songu týdne navážeme na pondělní recenzi a podíváme se blíže na velký klenot rockové hudby. Na skladbu, jež byla tím, čím byl Mick Jones sám!
Přitom co se týče hudby, nic extra složitého tu nenajdeme. Jednoduchý až primitivní riff, který píseň táhne, má jen dva akordy (v průběhu jich ale přibývá, abych nekřivdil). Vlastně je to ideální volba pro začátečníky, a to jak na kytaru, tak na bicí.
Zajímavou věcí jsou doprovodné vokály dvou Joeů ve druhé části skladby. Nazpíval je Joe Strummer s Joem Elym… ve španělštině! Jak je to napadlo? Podle Joea šlo o impulz, náhlý nápad bez konkrétního důvodu. Text jim překládala matka jednoho jejich známého po telefonu. Ta žena ovšem pocházela v Ekvádoru, takže kapela dostala slova v ekvádorské španělštině. Troufám si ale říct, že tenhle rozdíl valná většina fanoušků nezaznamená… i kdyby, je to přece jedno!

Co se týče ostatního textu, existuje několik verzí, jak si ho vyložit. Někteří fanoušci se domnívají, že píseň vyjadřuje Mickovy nerozhodné pocity ohledně setrvání v kapele. Mnohé tomu nasvědčuje. Vztahy Micka a zbytku kapely už nějakou dobu nebyly ideální. Jablkem sváru se v té době stala změna manažera, kterou si Joe a Paul prosadili proti Mickově vůli. Chtěli se vrátit do drsných punkových let… Mick měl trochu jinou představu… k tomu se ještě dostaneme.
Jiní namítají další variantu. Mick v té době prožíval nelehké období se svou tehdejší přítelkyní, americkou herečkou a zpěvačkou Ellen Foley. Třetí možnou variantou je Mickova záliba v heroinu, který jeden čas také užíval…
A jak se k těmto konspiracím staví sám autor? "Chtěl jsem prostě napsat dobrou rockovou písničku. Nic víc, žádnej hlubší význam to nemá…" Tahle alternativa je asi nejpravděpodobnější. Ano, náznaky v textu najdeme, ale slova jsou dost obecná, podobná by se mohla objevit v textech jiných kapel a nikomu by nepřišla divná…

Už v recenzi jsem zmínil, jak moc se Should I Stay liší od ostatního materiálu na Combat Rocku. Je až paradoxní, jak moc se podobá svému autorovi. Mick se od zbytku kapely také lišil. Vidíme to na jeho vizáži z dob Clash. Jako jediný nosil dlouhé vlasy a ani na opakované žádosti si je neostříhal. Krátké vlasy nosil jen v začátcích kapely (na obalu prvního alba ho vidíme s nejkratším sestřihem vůbec) a pak v roce 1982, těsně před odchodem. I v oblečení většinou nejel po stejné koleji, mnohdy vystupoval v košilích nebo i vestách od obleků. Jeho elegantní vzezření kontrastovalo s renomé drsných punkerů, zejména co se Joea týče. Se svým parťákem se Mick rozcházel i v jiných oblastech. On nebyl poeta ulice. Chtěl být rocková hvězda… a podle zdrojů blízkých kapely míval leckdy i hvězdné manýry. Dokazují to jak jeho vztah se známou zpěvačkou, tak závislost na heroinu, kterou se navíc ani netajil. Jako jeden z mála ji ale dokázal zvládnout, nesemlela ho jako Toppera. I v hudbě tyhle náznaky vidíme. Právě Mick skládal věci, které měly šanci se mimo svět fanoušků Clash prosadit i v kalných vodách středního proudu. Vedle Should I Stay například i Train In Vain z London Calling… nebo jeho zapomenuté love songy 1-2 Got Crush On You a Ooh, Baby, Ooh (It's Not Over). To mu samozřejmě nemáme za zlé, všechno to jsou skvělé věci.

Závěrem se ještě jednou vrátíme k Should I Stay. Tak slavný song se pochopitelně stal častým terčem různých coverů: dobrých i hodných zapomenutí. Z těch dobrých zmiňme Green Day, skladba občas na jejich koncertě zazní. Z těch špatných třeba One Direction, kteří vykradli úvodní riff do vlastní písně, jejíž název neznám a ani znát nechci. A když zalovíme v českém rybníčku, zabere nám kapela Kašpárek v rohlíku, která verš "should I stay or should I go" nahradila otřesným "čůrej sem a čůrej tam".

Abychom ale neskončili odvrácenou tváří českého humoru. Should I Stay Or Should I Go umístil časopis Rolling Stone do své pětistovky nejlepších skladeb všech dob na dvousté dvacáté osmé místo. A na dvaačtyřicáté ve stech nejlepších hardrockových skladbách všech dob. To je bilance!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Spike Spike | E-mail | 8. listopadu 2016 v 16:14 | Reagovat

One Direction je kapitola sama pro sebe...

https://www.youtube.com/watch?v=DbNnN-Kn1WQ

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama