Song týdne: Rock'n'Roll High School

8. září 2016 v 21:44 | C Jay |  Song týdne
Není to vtipné, není to originální… ale jiná možnost zkrátka není! Rozeběhl se další školní rok a pro všechny, kteří zase musí ráno vstávat a neustále je pronásledují věty "proč se to máme učit, na co nám to bude?" je připraven song týdne: Rock'n'Roll High School!Vezměme to popořádku. Rock'n'Roll High School vznikla v roce 1978, tedy v ještě v éře klasických Ramones. Všichni, co ji znají, mi jistě dají za pravdu, jak nemilosrdně tenhle kousek kopíruje neméně slavnou Rockaway Beach. Ramones s podobným tvůrčím přístupem neměli nikdy problém. Nejlepším důkazem je právě Rock'n'Roll High School. Po pouhých třech letech totiž spatřila světlo světa pecka s názvem Touring, což je vlastně jen tvrdší verze Rock'n'Roll High School s jiným textem. Každý dlouhohrající umělec se časem začne opakovat… ramonská trojčata jsou ale v tomhle směru unikátní!
Navíc, jak už víme, Rock'n'Roll High School existuje hned ve dvou odlišných verzích. Původní v klasickém ramonském duchu produkoval Ed Stasium, zatímco tu druhou z alba End Of The Century si vzal do parády Phil Spector a naprosto ji shodil… Osobně si spíš myslím, že původní verze se mohla objevit už na albu Road To Ruin (dnes ji tam skutečně najdeme… v bonusových materiálech)… hodně by mu pomohla. Spectorova verze je při vší úctě, kterou vůči němu nemám, vážně divná…
Rock'n'Roll High School se stala i hlavní melodií stejnojmenného filmu, který byl natočen v roce 1978. Je to klasický jev: když se nějaké kapele daří, objeví se touha jejich slávu zpeněžit na stříbrném plátně. Výsledek nebo snad i umělecká hodnota už nikoho tolik nezajímá. Producenti spoléhají na charisma kapely, o níž film točí. Na výsledcích je to bohužel vidět. Vlastně jedinou kapelou, která se svým filmem uspěla, jsou Beatles s Perným dnem. Jejich ostatní pokusy u diváků propadly.
I u dalších skupin to bylo podobné: Rude Boy přinesl Clash velké rozčarování… a o Kiss Meets The Phantom Of The Park se radši ani nebudeme zmiňovat.
Dopadli Ramones podobně? Těžko říct, oči z něj nekrvácí, ale snaha zpeněžit Ramones ve filmu z toho čiší na sto honů, vlastně je to jen chytrá videopropagace nové desky. Film v sobě nese ramonskou filozofii: je přímý a jednoduchý, nic složitého. Možná až moc… a jako takový asi nemůže mít oscarové ambice…
Koukal jsem na něj, ale nikdy ho neviděl celý. Asi je vám jasné proč: chtěl jsem vidět Ramones, ne ten film. Myslím, že tahle to udělá většina lidí. Sami Ramones ve filmu spíš hostují, než hrají, jejich scény ale mají určitě největší hodnotu. Mezi nimi vyniká "živé" vystoupení v klubu, kde zazněly fláky Blitzkrieg Bop, Teenage Lobotomy, California Sun, Pinhead a She's The One. To my fanoušci oceníme, vzhledem k často až mizerné kvalitě záznamů z vystoupení Ramones…Použitý záznam koncertu najdeme rovněž na bonusových materiálech Road To Ruin.
Soundtrack je taky asi jediné, co zaslouží jednoznačnou pochvalu. Pusťme si proto nyní tu správnou verzi Rock'n' Roll High School ze závěrečné scény stejnojmenného filmu. Ty necelé dvě a půl minuty dokonale charakterizují všechny klady a zápory tohoto snímku:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Které z ramonských trojčat je podle vás nejlepší?

Rockaway Beach
Rock'n'Roll High School
Touring

Komentáře

1 Spike Spike | E-mail | 8. listopadu 2016 v 15:58 | Reagovat

Já ten film viděl docela nedávno, a není to tak špatné :-D Taková jednoduchá 70¨s teenage komedie + Ramones. Ne že bych se u filmu jinak nudil, přestože podobné filmy nevyhledávám (když už 70's, tak horory! I Ramones je měli rádi, viz. Chainsaw, Pet Sematary...), ale ta velmi často hrající hudba Ramones to prostě nakopávala dopředu. I bez toho je to koukatelné, záleží asi jen na tom jak moc velkou toleranci má člověk k podobně starým dobovým filmům. Já velkou, podobně jako u hudby zastávám názor, že pokud jde o kvalitu věk nehraje roli. Ne že by ten film byl nějak geniální, pořád je to jen produkt na podporu kapely, ale kroutit hlavou by u něj nikdo neměl. Nebýt fanda Ramones vidím to na 50%, ale protože jsem fanda Ramones, budu subjektivní a za soundtrack to zvednu na 70%. A plus taky za to, že jsem díky filmu trochu se zpožděním objevil tuhle skladbu:

https://www.youtube.com/watch?v=30qSSuAX3cA

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama