Song týdne: In Bloom

29. září 2016 v 11:15 | C Jay |  Song týdne
Dnešní songem týdne se stal můj nejoblíbenější kus od Nirvany a zároveň i vítěz včerejšího žebříčku, In Bloom!Tahle pecka má v rámci diskografie Nirvany zajímavé postavení. Kapela na ni sázela, protože právě ona, společně s Teen Spirit, Lithiem a Come As You Are propagovala desku Nevermind jako singl. Nemůžeme říct, že si vedla nejhůře, protože ohlas u fanoušků vyvolala a oblíbená je dodnes… jen ze všech čtyř zapůsobila nejmíň. Dokazují to nejen čísla zhlédnutí na YT, ale i umístění v žebříčcích hitparád. Do první desítky se dostala jen v Irsku a USA v hitparádě Billboardu (kde obsadila solidní páté místo). Jinak se většinou ometala daleko níž.
Instrumentálně jde o klasickou Nirvanu: chytlavý úvodní riff, čistá sloka, zkreslený refrén a jednoduché šíleně zkreslené sólo… kytarová linka je i přesto zajímavá a mě osobně stále baví ji hrát.
Mnohem zajímavější je poselství textu. V něm si kapela vyřizuje účty se svými fanoušky. Tedy konkrétně s těmi, kteří se na ně nalepili po vydání první desky, poslouchají jejich hudbu a přitom neví, o čem vlastně je… Zřetelně je to znát v refrénu. Ten je velmi melodický, a stal se díky tomu populárním, i když mnoho lidí netuší, že pochází od Nirvany. Velmi ironický je z tohoto pohledu jeho obsah:
He's the one, who likes all our pretty songs and he likes to sing along (…)But he knows not what it means.
Rovněž se tvrdí, že text mířil tak trochu i proti bývalým členům kapely: Jasonu Evermanovi, Daveovi Forsterovi a Aaronu Buckhardovi, kteří nechápali Kristův a Kurtův hudební projev.


A proč je první právě In Bloom? Jak už jsem říkal několikrát, nejsem skalní fanoušek Nirvany (či srdcař, pokud tomu tak můžeme říkat). Nejspíš se tak řadím do skupiny těch nalepených fanoušků, co zpívají všechny ty hezké písničky, a neví, o čem jsou. Ale v pohodě, dokážu s tím žít. K In Bloom mám dobrý vztah právě od doby, kdy jsem se tuhle pecku učil na kytaru. Líbí se mi její charakter (a ten refrén, co bych to zamlouval) a když už si mám něco od Nirvany pustit, sáhnu většinou po tomhle…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama