Kytarový koutek: Fender Mustang

19. září 2016 v 7:36 | C Jay |  Kytarový koutek
I nejmladší a můj nejoblíbenější offset si dnes spojujeme především s Kurtem Cobainem. I Mustang si prošel obdobím zrušení, ale i on se dokázal na scénu vrátit.


S Jazzmasterem ani Jaguárem ho nepojí žádná zjevná souvislost. Mustang má původ v jiných, dříve již zmiňovaných, modelů Duo Sonic a Musicmaster. Ty spatřily světla pódií už v roce 1956. Oproti Mustangu má Musicmaster jen jeden snímač, zatímco Duo Sonic je jakýsi hybrid Musicmasteru a Stratocasteru. Mustang se objevil až roku 1964 a koncepčně z těchto kytar vycházel. Společně s ním byly vyvíjeny i druhé generace Musicmasteru a Duo Sonicu, ty se ale nakonec nezačaly vyrábět.
Na Mustangu najdeme dva snímače typu singlecoil, proti předchozím dvěma modelům jsou ale zešikmené. Není rovněž obsypán tolika tlačítky, takže se i jednodušeji ovládá. Vedle klasických otočných potenciometrů hlasitosti a tónové clony najdeme nad strunami dva další třípolohové přepínače, které snímač zapínají, vypínají nebo obracejí jeho fázi. Mustang tak nenabízí dva tónové obvody. Má rovněž moderněji řešenou kobylku. Přesto často trpěl rozlaďováním, stejně jako Jazzmaster a Jaguar. Kvalitou stojí někde mezi nimi, přičemž Jaguar vede.


Ovládání Mustangu se v průběhu let měnilo. Na některých modelech najdeme místo přepínačů nad strunami klasickou páčku v dolním výřezu. Některé verze mají páku na ohýbání tónů, jiné zase ne. I poloha snímačů nezůstávala neměnná, čas od času byly narovnány a zase křiveny…
Mustang patřil ve své době mezi takzvané studentské kytary, tedy levnější kousky, určené pro méně majetné hráče. Vyráběl se především v Japonsku a právě jeho nízká cena mu zajistila oblibu na alternativní scéně konce osmdesátých a devadesátých let. Dnes je k mání jak od Fenderu, tak Squieru, kytara i baskytara. A dál si drží status studentské kytary, cena za jeho pořízení je ze všech tří modelů nejmenší.


Stejně jako u Jaguaru, i zde připravil Fender signature model Mustangu Kurta Cobaina. Ten se vyznačuje daleko agresivnějším zvukem (u kobylky má totiž posazený humbucker) a ani cenově to není sranda. Bohužel už není v současné době v prodeji.

Duo Sonic, jehož snad jediným významným hráčem byla Patti Smith, se v posledních letech dočkal překvapivého comebacku. Je k mání i u nás za necelých sedmnáct tisíc, zatímco nad Musicmasterem se už zřejmě zavřely vody zapomnění…Na úplný závěr je třeba zmínit i dva dceřiné modely, jež z Mustanga vycházejí. Fender Bronco se vyráběl od roku 1967 do roku 1981, jeho výroba se tedy zastavila rok před samotným Mustangem. I jinak je mu velmi podobný, jen má podobně jako Musicmaster pouze jeden snímač a chybí mu horní dva přepínače. Stejně očesaný je i Swinger, model z roku 1969. Raritní kytara (vyrobilo se jich odhadem jen tři sta), která se vyznačuje "vykousnutím" těla v zadní části.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama