Já a Nirvana

24. září 2016 v 22:03 | C Jay
Na začátek Týdne Nirvany bych byl trochu egoisticky osobní. Při příležitosti už zmíněného jubilea je to pro mě příležitost zamyslet se nad tím, jaký vztah vlastně k téhle kapele mám.


Na začátek by se asi hodil nějaký neobyčejný příběh, kterak jsem k Nirvaně přišel. Hodil… ale nemám ho. Prostě na ni vyšla řada. Postupem času se totiž snažím seznamovat s velkými punkovými kapelami a jejich tvorbou a obohatit se tak o nové zážitky z hudby. Letos v létě to byla například proslulá kmotra punku Patti Smith… Jen málokdy mi uvázne v paměti i konkrétní měsíc.
Ale co se Nirvany týče, pamatuju se na to, jako by to bylo zajímavé. Došlo k tomu někdy v říjnu 2012. Melancholické období podzimu… není příhodnější doby! A skladba, jež otevřela tyto dveře? Překvapivě to nebyla Smells Like Teen Spirit, ale její inutero verze Rape Me. Kapela, v níž jsem třískal do bicích, ji tehdy zařadila do svého tracklistu. Když jsem ji poprvé slyšel, líbila se mi sice, ale nějak extra mě nezaujala. V té době jsem ujížděl na Ramones, takže je vám asi jasné proč. Ale hodně se mi líbil zběsilý fadeout. A také agresivní part Davea Grohla, s nímž jsem zápasil pár měsíců, než se mi ho povedlo nějak obstojně napodobit.
Na dlouhou dobu zůstalo jen u tohoto. Ale protože mě fascinují příběhy jednotlivých kapel, chtěl jsem něco vědět i o Nirvaně. A bylo to výživné čtení!
Wikipedie mě pochopitelně několikrát odkázala na Smells Like Teen Spirit. Jakkoli ji mám dnes rád, tehdy na mě vůbec nezapůsobila, spíš naopak. Myslel jsem si, že nad Rape Me není… Hodně jsem tehdy sympatizoval s averzí Kurta Cobaina k téhle skladbě. A protože on měl víc rád Lithium a Come As You Are, vrhl jsem se na ně. Studiové verze mě moc neohromily a radši jsem koukal na různé živáky. A i na Smells Like Teen Spirit jsem si časem zvykl a zalíbila se mi. Především díky jednoduchému, ale působivému sólu.
K celé desce Nevermind jsem se ale dopracoval až později, snad na jaře dalšího roku. Kromě velké trojky jsem z ní vytáhl i pár dalších skladeb…hodnocení bylo rozpačité, vzhledem k jeho pověsti jsem čekal něco neskutečného. Výsledek mě ale úplně nepřesvědčil. Asi jsem na to tehdy ještě nebyl zralý.
Uplynul rok a půl, než jsem se dokopal i ke zbytku diskografie. Sjel jsem i zbylá alba a vytvořil si tak seznam oblíbených tracků Nirvany. V té době jsem fungoval s nepříliš optimistickým životním rozpoložením, takže to byla vhodná kulisa k mé blbé náladě. Trvalo to snad půl roku… ale když následujícího roku skončila zima, nějak se to kouzlo vytratilo. Nebo se mi ten tucet oblíbených pecek už ohrál, to je taky možné… Znáte to, klasický příklad. Když se objeví něco nového, jde to rychle nahoru, po nějakém čase na špičce zase padne dolů… a nakonec si najde svoje místo. Vztah já a Nirvana není výjimkou. Už to není jako kdysi, ale čas od času se k ní vracím. Proto se i těším na tenhle týden Nirvany, že třeba odhalím nějakou další stránku, co se mi zalíbí…
Nirvana celkově patří k mým oblíbeným kapelám. Ale neřadím ji mezi absolutní favority typu Clash, Ramones nebo Green Day ji neřadím. Stojí ale hned ve druhé řadě společně s Billy Talent, Fratellis nebo Sex Pistols. Hlavně proto, že jejich pecky buď miluju, nebo mi nic neříkají… ale nic mezi tím. Navíc další skupiny stylu grunge nevyhledávám. Kdysi jsem zkoušel třeba Pearl Jam, ale nebylo to nějak ono. Ani Daveovi Foo Fighters mě neoslovili… a to jsem jim dal těch šancí několik… tak třeba někdy v budoucnu.
Ale grunge jako takový se mi líbí. Beru ho jako bratránka punku. Nejsem s ním každý den… ale občas zaskočím na návštěvu. A vždycky ho používám jako příklad, když někdo říká, že v hudbě se už nic nového nedá objevit…
Další věc, co mám na Nirvaně rád, je její image a taky členové. Ano, Kurt napsal většinu skladeb a bez něj by Nirvana nebyla Nirvanou ale i Krist s Davem mají svůj velký (konkrétně třetinový) díl na popularitě kapely.
Kurt Cobain je pro mě trochu jako osobní hrdina. Líbí se mi nástroje, na něž hrál i to, že byl levák. Docela rozumím všem, kteří ho dodnes obdivují. Skutečně měl velké charisma, které i po těch letech stále bere dech. Oblíbil jsem si i jeho typický chraplák. Vzhledem k tomu, jak nakonec skončil, se mě občas dotkne znevažování jeho památky. Přestože nejsem zaslepený a dokážu se na něj dívat i realisticky… Ale když se za něj převlékla Pazderková v té obskurní show Seš nalíčenej jako někdo slavnější než ty, nebo jak se ta pitomost jmenovala… to mě docela naštvalo.
Krist Novosellic byl zase jiného ražení. Jeho účinkování na pódiu leckdy popíralo myšlenky textů Nirvany. Když napravo stojí zpěvák a zpívá o tom, jak našel boha ve své hlavě a vedle něj poskakuje osmimetrový Krist (ta ironie je fakt vtipná) s prověšenou basou a vysloveně si to užívá… to je někdy na pousmání. Právě to Kristovo zapálení do muziky mám hodně rád, jak si to dokázal užít. I vkus na nástroje měl schváleníhodný, Thunderbird je skvělá basovka!
Na Davevovi Grohlovi jsem vždycky obdivoval jeho energickou a agresivní hru. Nepatří sice mezi mé bubenické vzory, ale jeho zanícenost zvlášť na koncertech mě uchvacuje. Občas si říkám, kde na to bral energii. Přitom v Nirvaně za bicími spíš hostoval, jinak hrával na pozici kytaristy. Dokazuje to, jak skvělým instrumentalistou je, protože bez něj a Krista by Nirvana notně ztratila z proslulé vzteklé energie a to by ani charisma Kurta Cobaina samo neutáhlo. Kdoví jak by Dave zamíchal bicími na desce Bleach.
A tahle na první pohled nesourodá trojka tvoří dohromady jedno z nejlepších rockových uskupení devadesátých let. Těžko uvěřit. Ale možná právě tohle je hnalo dopředu…
Už to ale začíná být moc dlouhé a v nejlepším se má přestat! Uvidíme se zase v pondělí. Doufám, že i vy si Týden Nirvany užijete stejně jako já.


Ještě takový dodatek k časovému plánu v pozvánce. Samozřejmě platí, ale může se stát, že třeba nestihnu ten či onen článek vyvěsit v termínu… v takovém případě prosím o prominutí a trpělivost, všechno bude. Ale věřím, že ji máte. Vy všichni tři až pět čtenářů, co se tu objevujete…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama