TOP: Nejlepší politické punkové songy

6. srpna 2016 v 13:01 | C Jay |  Žebříčky
Punk měl vždy víc než kterýkoli jiný hudební žánr tendenci inklinovat politice nebo politické satiře a to už v polovině sedmdesátých let. Tehdy několik kapel v čele se Sex Pistols a Clash přetvořilo model amerického punku vzešlého z tradice rokenrolu na nelítostnou levicově orientovanou kritiku systému. Následně k nim za velkou louží přidal Jello Biafra a jeho kumpáni z Dead Kennedys nenávist k fašismu a rasismu. Připomeňme si nejznámější a neostřejší politické songy!THE CLASH: This Is England
ALBUM: Cut The Crap (1986)
Nemůžeme začít jinou kapelou. Skupina za deset let své existence samozřejmě napsala spoustu politických songů a tenhle žebříček by mohly vlastně okupovat jen jejich skladby. Proto možná vybraný kandidát překvapí. This Is England byl poslední singl kapely. A sklidil velmi negativní kritiku. Později vyšel na stejně zatracovaném albu Cut The Crap. Takové přijetí si vůbec nezasloužil, protože je to úžasná píseň, jedna z nejautentičtějších zpovědí o situaci na britských ostrovech na začátku osmdesátých let! Působivá antihymna se zlověstně pomalu valí vpřed a polemizuje o krachujícím automobilovém a motocyklovém průmyslu, sociálních nepokojích, policejní šikaně… klasičtí Clash. Ano, nenahrála ho původní kapela, zvukový balík je podivný a příšerným způsobem ho przní bicí automat. Ale tohle je jedna z vzácných chvílí, kdy tyhle nevýhody smysluplně pracují a cele vytváří velmi působivou atmosféru, jíž jasně vévodí ostrý hlas poety ulice Joea Strummera.

DEAD KENNEDYS: California Über Alles
ALBUM: Fresh Fruit For Rotting Vegetables (1980)
I o další kapele není pochyb. Politika je s Dead Kennedys spjata snad ještě víc než v případě Clash. Jejich nejznámější výtvor California Über Alles, který názvem paroduje nacistickou hymnu Deuchland, Deuchland Uber Alles (Německo nade vše) vyšel hned na prvním albu. Zatímco song Clash kritizoval obecnou situaci, Dead Kennedys si vzali na mušku zcela konkrétního člověka a nebáli se jeho jméno naplno odzpívat! Jejich terčem se stal kalifornský guvernér a několikanásobný kandidát na prezidenta Jerry Brown. A vůbec se s ním nemazali, udělali z něj mocichtivou fašistickou zrůdu ne nepodobnou nacistickým zločincům! Lustroval jsem si toho člověka a nic extra závadného jsem na něm nenašel… ale Jello to musí vědět líp než já… V textu najdeme prvky Shakespeara a také odkaz na román 1984. Zlověstná a temná atmosféra skladby vás uchvátí, zejména pomalá část po druhém refrénu. Mimochodem, Jerry Brown je od roku 2011 opět guvernérem Kalifornie!

SEX PISTOLS: God Save The Queen
ALBUM: Never Mind The Bollocks (1977)
I Sex Pistol se často zajímali o politické a sociální problémy. Jejich skladba, potměšile nahraná a vydaná k výročí královny Alžběty II. na situaci nahlíží opět z jiného úhlu. Zatímco Clash vypráví s otrávenou skepsí a ze slov Dead Kennedys srší nenávist a zlost, songu Sex Pistols nechybí černý satirický humor patrný už z názvu. V textu zdánlivě útočícím na královnu si ale Johnny Rotten podal především ty, co zemi opravdu řídí. Sám to komentoval slovy: "Nikdy jsme neměli nic proti královně, takovou píseň nenapíšete, protože nenávidíte Angličany ale proto, že je máte rád a štve vás, jak se s nima zachází." Bohužel ho mnozí nepochopili, protože od té doby se stal terčem několika přepadení za hanobení královny. Píseň se držela na čele hitparády, ale ze zjevných důvodů z ní byla stažena. Obecně je brána jako druhá nejlepší hned za Anarchy. Po právu, našlápnutý sexpistolský punk jede!

ALBUM: Animal Boy (1986)
Ramones se naopak nikdy politicky neprojevovali. Kluci z Queensu, co šňupali lepidlo, aby zahnali nudu, měli svůj punk o holkách a lásce k rokenrolu. Také na rozdíl od svých kolegů na ostrovech nebo Dead Kennedys sdíleli tradiční pravicové a konzervativní hodnoty. Zejména Johnny jako konzervativec. Jejich jediná politická píseň ale stojí za to. Je to perla alba Animal Boy! Zvukově to sice nezapře osmdesátky, ale neobvykle ostrý text a naléhavé Joeyho podání vše přebíjí. Skladba kritizuje prezidenta Reagana za návštěvu německého hřbitova Bitburg, kde byli pohřbeni i nacističtí důstojníci. Jméno Bonzo odkazuje na postavu opice z béčkového filmu Bedtime For Bonzo, kde Reagan kdysi hrál. Stejný motiv použili i Dead Kennedys v názvu desky Bedtime For Democracy.
Skladba však narazila u Johnnyho, velkého Reaganova obdivovatele, kterému se taková urážka nezamlouvala. Fráze "Bonzo goes to Bitburg" sice z textu zůstala, zmizela však z názvu, kde ji nahradilo My Brain Is Hanging Upside Down z druhého refrénu. Dnes se skladba uvádí pod oběma názvy.

BILLY TALENT: Kingdom Of Zod
ALBUM: Hits (2014)
Stále ještě poměrně čerstvý přírůstek do rodiny přidali kanadští Talenti jako zpestření na svou kompilačku Hits. Už to sice nemá tak ostré hrany jako kolegové ze sedmdesátých a osmdesátých let, ale tradičně se projevila silná stránka kanadských punkerů a to jsou texty. Slova jsou sice neurčitá, což jejich účinek oslabuje, ale tradičně básnický text obsahuje mnoho metafor a alegorií a ty zaslouží ocenění. Také samotný název je originální a odkazuje na zločince Zoda z komiksů se Supermanem. Hudebně tu funguje klasický talentský model a tvoří solidní skladbu.
Kingdom Of Zod je tu ale ještě z jiného důvodu. Letos v létě dostalo konkrétní podtext, našla si svůj terč. Na letošním Rock am Ringu ho Ben "věnoval" republikánskému kandidátovi na amerického prezidenta Donaldu Trumpovi. Toho označil za nejděsivější osobu na planetě a na jeho popud doprovodilo publikum píseň vztyčenými prostředníky… Respekt!

GREEN DAY: American Idiot
ALBUM: American Idiot (2004)
Green Day ušli dlouhou cestu, než své písně naladili politicky. První náznaky se objevují už na opomíjeném albu Warning a naplno propukají až ve dvou rockových operách American Idiot a 21st Century Breakdown. I když jejich kritika nemíří tolik na politiky jako spíše na neuspokojivou situaci americké společnosti. Nejvíce je to patrné právě na Americkém Idiotovi, která nekompromisně strhává přihlouplý "alright" úsměv, který Amerika cení na své sousedy, i když doma často jí létají talíře a práskají dveře. Píseň se stala masově populární a dodnes zní na koncertech. Někteří jí kvůli tomu nemůžou přijít na jméno, případně se jí smějí.
Je škoda, že to přehlušuje slova, v nichž se BJ ostře vymezil proti prezidentu Bushovi a jeho válečné politice. Kritizuje vládu, ale i předsudky a rasismem pronásledovanou společnost. Neušetřil skutečně nikoho. Právě širokým záběrem kritiky je tahle píseň v tomhle výběru mimořádná. A i hudebně ujde…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama