TOP 5: Nejlepší kytarová sóla Clash

4. srpna 2016 v 9:18 | C Jay |  Žebříčky
Když se punk objevil, ukázal, že na provozování rockové muziky stačí jen tři nástroje. Ramones, Sex Pistols, Nirvana nebo Green Day to dokládají. Ne všichni to ale tak dělali. Jedním z typických hudebních znaků Clash bylo setrvání u klasického bigbítového modelu se dvěma kytarami. Díky tomu mohli své skladby tu a tam vylepšit kytarovým sólem.
Sólový kytarista Clash Mick Jones nebyl zázračný kytarový král, nikdy to ale neměl zapotřebí. Jeho sóla jsou jednoduchá a k hudbě Clash perfektně sedí. Pojďme se podívat na pět nejpovedenějších.
5. MÍSTO: Pressure Drop
ALBUM: Super Black Market Clash (1993)
Clash často necoverovali. Na spočítání převzatých songů by vám stačilo deset prstů. Jedním z nejpozoruhodnějších je jejich verze Pressure Drop, která dělala křoví singlu "English Civil War". To je původně reggae skladba od legendárních Toots And Maytals. Clash ji ale výrazně upravili a hráli v punkové podobě. Už původní verze je výborná a předělávka též stojí za pozornost. I díky kytarovému sólu vlastní výroby, protože v originálu žádné nenajdeme. Je sice jednoduché a krátké (nejkratší v našem žebříčku), ale skladbu vhodně doplňuje, protože do té doby ji tvoří jen sekce sloka - refrén. Stejně tak krátká vyhrávka v intru a outru.

4. MÍSTO: Complete Control
ALBUM: The Singles (1991)
Nejvíce sól nahráli Clash na skladby z období druhého alba (jak i uvidíme) odtud je i na bramborové medaili posazená Complete Control, skvělá singlová skladba, která se možná trochu opomíjí, protože nevyšla na žádném řadovém albu. Sólo v ní je stejně jako song živelné rychlé. Joe v ní sice obdivně křičí na Mickovu adresu: "You're my guitar hero!" za sebe ale musím říct, že tohle sólo tak nemusím, zejména trochu utahanou druhou část. Vybral jsem ho ale proto, že skvěle ilustruje Mickovu kytarovou techniku, již používá i v dalších skladbách (English Civil War nebo Brand New Cadillac, jejichž sóla jsou stavěná velice podobně).

3. MÍSTO: Jimmy Jazz
ALBUM: London Calling (1979)
Pohodový (zdánlivě) barový song Jimmy Jazz patří k tomu nejlepšímu na albu London Calling. Už hlavní, a vlastně i jediná, kytarová vyhrávka zní výborně. Sólo přichází záhy, krátce po půldruhé minutě. Oproti ostatním je pomalé a dlouhé (takřka třicet vteřin). Obsahuje Mickovy obvyklé tóny i kytarovou techniku. Na zvláštnosti mu dodává saxík, jenž ho doprovází v druhé části a také nasazený kytarový efekt (konkrétně phaser). A stejně jako u dvou předchozích ozvláštňují Mickovy vyhrávky i outro skladby. Mnoho písní Clash ožívá na koncertech a ani Jimmy Jazz není výjimkou. Verze z Paříže 1980, rychlejší a punkovější, přináší i drsnější sólo. Doporučuju poslechnout.

ALBUM: Give 'em Enough Rope (1978)
Závěrečné zamávání alba Give 'em Enough Rope je pro mě jedna z nejlepších věcí druhého alba. Velice zpěvná a i přes měkčí charakter jsou to Clash skrz naskrz. Na sólo si u téhle nezvykle dlouhé věci musíme počkat, přijde až s přelomem do druhé poloviny, ale stojí za to! Je neuvěřitelně melodické a přesto jednoduché. Ale je tu i další důvod, proč to dotáhlo až na stříbrnou pozici. Tím je rytmická kytara z refrénu. Ten je sám o sobě dobrý, ale v kombinaci se sólem vystřelují společně ještě o několik úrovní nahoru! Drží totiž melodii ve chvíli, kdy sólo nezní… pecka!

1. MÍSTO: Stay Free
ALBUM: Give 'em Enough Rope (1978)
I dnešní vítěz pochází z druhého alba. Skladba Stay Free je ještě měkčí než všichni mladí punkeři. A sólo stojí ještě dál… až na samém konci a tvoří tak outro skladby, v němž se postupně ztrácí. První část (zhruba prvních deset vteřin) je naprosto úžasná, skvělá melodie! A protože sólo trvá takřka padesát vteřin, není založeno jen na jedné melodii, nabízí jich hned několik. Ačkoli čím dál postupuje, tím víc působí jako improvizace. Ale pochybuju, že by se pro ni během natáčení našla, když vím jak natáčení Give 'em Enough Rope probíhalo. Nic to nemění na kvalitách nejlepšího sóla, se kterým se Clash kdy vytasili!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama