SPECIÁL: Vzpomínka na Keitha Moona

23. srpna 2016 v 10:27 | C Jay |  Speciál
Dnes by se dožil významného životního jubilea, sedmdesátí let, legendární bubeník Keith Moon. Zavzpomínejme na něj i na kapelu The Who v písni, které sehrála zajímavou roli v tvorbě jedné punkové skupiny…


"Poseděl, chtěl jen koláče a čaj, krásně jsme si popovídali. To že je můj synáček Keith, o kterém se píšou všechny ty lži?" vzpomínala na Keitha Moona jeho matka...

The Who není samozřejmě třeba představovat. Legendy rockové hudby, jejichž vliv na kulturu minulého půlstoletí je nezpochybnitelný. Stejným pojmem jako The Who samotní, je i jejich bubeník Keith Moon. Tento muž obrátil bubenický um naruby a převedl ringostarrovský bigbít do sedmdesátek v nové, dynamičtější podobě. Jeho výstřelky a show s bicími inspirovaly i takové persony jako Jimi Hendrix.
Dál už to tak idylické nebylo, všichni víme, že na pověsti The Who, coby výtržníků a rebelů, se hlavní měrou podílel právě on. Samotná kapela to s ním také neměla lehké, často kvůli tomu, že nepřišel nebo byl zraněný, rušila koncerty. Jejich management se zase prohýbal pod placením účtů za zdemolované bicí soupravy a hotelové pokoje. Šílené tempo jeho života ho ale nakonec dohnalo. Jeho žena už měla dost výstřelků a skandálů a poté, co ho opustila, Keith Moon naprosto zpustl, pil a stala se z něj troska, neschopná cokoli zahrát. Sedmého září 1978 spáchal ve svém bytě sebevraždu, předávkoval se prášky na spaní. Bylo mu dvaatřicet let. Se světem (a svými přáteli) se údajně rozloučil slovy: Když se vám to nelíbí, jděte do hajzlu!"

The Who jsou pojmem, ale s punkem mají společného jen málo. Tedy zdánlivě. Jejich songy byly totiž vděčnou studnicí punkových coverů: Ramones a Sex Pistols nahráli jejich hit Substitute a Green Day rovnou My Generation. Offspring a jejich Kids Aren't Alright svou inspiraci také nezapřou. Na Keitha Moona ale zavzpomínáme v songu I Can't Explain. Klasický beatlesovský bigbít ze šedesátých let patří dodnes k velkým hitům kapely. Vznikl k němu i jednoduchý černobílý klip (za zmínku stojí vskutku rebelské sako Rogera Daltreyho). Celkově kapela působí jako uhlazení a hodní chlapci… nejvíc právě Keith Moon… zdání prostě často klame.

I Can't Explain měli rádi i Clash. Konkrétně její hlavní kytarový riff. Ten se jim líbil natolik, že velmi podobný použili hned ve třech vlastních skladbách: Capital Radio, Clash City Rockers a Guns On The RoofNěkteré informace mi poskytl tento článek:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama