Myšlenky punkera #03: Rekonstrukce Cigarettes & Valentines

28. srpna 2016 v 13:12 | C Jay |  Myšlenky punkera
V dnešním zamyšlení se dílem opět vydáme do minulosti, byť poměrně nedávné. Vedle faktů ale dáme prostor i pocitům a intuici. Řeč bude o nikdy nevydaném albu Cigarettes & Valentines od Green Day. Jak mohlo vypadat? Jak moc můžeme litovat, že nevyšlo?


Fanoušky vytvořený obal desky na motivy Amerického Idiota

Je to známý příběh. Kdysi populární kapela, jejíž sláva postupně a trvale upadá, nahrává své sedmé studiové album. Potřebuje zabodovat, poslední LP Warning, vydané před dlouhými čtyřmi lety, nezabodovalo. Vrací se tedy ke garážovému punku, podobnému Kerplunku nebo Insomniacu. Když už se doberou konce, jejich výsledek, dvacet skladeb, někdo ukradl. Nikomu se to už nechce nahrávat, záložní pásky za mnoho nestojí… není to potřeba, záhy se zrodí něco daleko lepšího… Americký idiot, který kapelu katapultuje zpět na první příčky hitparád a odstartuje novou mánii Green Day. Na Cigarettes & Valentines se zapomnělo, sám BJ řekl, že album nepředstavovalo kapelu v nejlepší formě…
Přestože se nikdy nedostala na pulty obchodů (a kdoví, jak to bylo s tou krádeží), její střípky zůstaly roztroušeny v následné diskografii Green Day. Pokusme se je posbírat a složit alespoň přibližný obraz. Pro začátek jen upozorním, že navzdory tomu, že se pustíme na tenký led, opomineme různá "zaručená dema" z YT. Většinou jde to směšné podvrhy. Pokusme se držet faktů.

Tři tutovky
Fakta. Dodnes víme jistě o třech skladbách, které byly součástí původního LP Cigarettes & Valentines: Titulní song Cigarettes & Valentines, Too Much Too Soon a Olivia. První z nich předváděli Green Day v roce 2009 na koncertech v rámci nahrávání alba Awesome As Fuck! Byl to pro ni sice velký návrat, nicméně po těchto vystoupeních znovu zmizela v zapomnění. Moc to nepřekvapuje. Ta skladba je energická a má něco do sebe, na druhé straně ale nepřináší do hry nic nového. Ve všech směrech, text, hudba, provedení, je to klasika Green Day té době už trochu okoukaná. Já osobně ji ale mám rád, líbí se mi.
To Too Much Too Soon je jiný případ. Už jsme ji tu taky měli. Tvrdý a drsný kickass dělal křoví "Americkému Idiotovi" jako B strana singlu. Pak se usídlil ve stejnojmenném muzikálu na Broadwayi. Opěvoval jsem ji už v minulém článku, takže nemá cenu to opakovat. Každopádně Too Much Too Soon je hodně hlasitý a přesvědčivý argument ve prospěch nevydané desky.
Poslední "tutovka", Olivia, je zase pomalá jemná skladba. BJ ji hrál na akustickou kytaru během turné k 21st Century Breakdown. Přesněji jen její začátek, dvě sloky a refrén a poté plynule přešel k Last Night On Earth. Nevíme tedy, jak zní v kompletní podobě. O rekonstrukci se pokusila kapela Hearts On War. Výsledek vůbec není špatný.
I z Olivie koukají okoukaní Green Day, nicméně tahle píseň má svou povahou asi nejblíže k Americkému idiotovi.
Všechny tři tyto skladby jsou velmi dobré, každá jiná, a určitě by potenciální desku dobře podržely. Je pravda, že se velmi podobají starší tvorbě… ale upřímně, se sebeplagiátorstvím mají Green Day problémy dodneška. A pokud tohle měla být slabší forma, jsou kluci zřejmě přehnaně sebekritičtí…

Další z variant. Barevnější, nápaditější...

B -B-B tracky
Teď to začne být složitější. O jiných skladbách už nevíme. Přesto tu jisté náznaky jsou. Zejména v období Amerického idiota se kromě třinácti skladeb na desce samotné objevuje ještě spousta dalších, které zřejmě nezapadaly do konceptu rockové opery.
Patří mezi ně například Shoplifter, krátká, středně rychlá píseň, další z mnoha B stran singlu "Americký Idiot". Vzhledem ke stínu, který na něj rocková opera vrhla, se nikdy nestal příliš známým nebo oblíbeným. Je to škoda, protože je to solidní počin. Navíc si myslím, že do příběhu desky by zapracován být mohl, protože svým tématem by mohl dějovou linii dobře doplnit.
Ze stejného místa neměl šanci ani Governator. Ten je pozoruhodný hlavně tím, že u hlavního mikrofonu stojí Mike a nikoli BJ. Zpívá v něm o Arnoldu Schwarzeneggrovi coby guvernérovi Kalifornie. Nebere si před ním servírky. Říká, že vyhrál jen díky své popularitě a právě renomé drsných chlápků z filmu. Podle Mikea to ale neznamená, že takový je i ve skutečnosti. V refrénu se objevuje Arnoldova nesmrtelná hláška "I'll be back!" Governator vznikl spojením slov Governor a Terminator. Osobně tuhle skladbu příliš rád nemám… to ale nic nemění na tom, že i ona mohla být původní součástí Cigarettes & Valentines.
Už opravdu poslední B stranou singlu "Amerického Idiota" je Favorite Son. Při jeho poslechu se člověk neubrání pocitu podobnosti se Shoplifterem. Nejde to ale tak dobře, řekl bych průměr, Shoplifter je určitě lepší…
Mezi potenciální tracky nevydané desky se někdy řadí i Lights Out nebo Heart Collide. Tyto kousky, ale vznikly až v období druhé opery 21st Century Breakdown a mohou být jen jednou z pětačtyřiceti písní, které BJ v té době napsal…
Možná to platí i o Minnesota Girl, pomalé, velmi jemné skladbě. Ta zazněla, stejně jako Olivia na turné k výše zmíněné opeře. Není to jediná spojitost, obě písně jsou svým charakterem blízké. Těžko říct, jestli by Green Day dávali na jedno LP dvě tak podobné skladby…
Zhruba v této době také vychází na singlu cover Buddyho Hollyho I Fought The Law, fláku známého mimo jiné i od Clash nebo Dead Kennedys. Green Day na desky často necoverují, pokud mě paměť neklame, bylo to naposledy v roce 2002 Outsider, původně od Ramones. Proto není pravděpodobné, že by se tenhle track na desce objevil….

Chyba v síti?
V souvislosti s Cigarettes & Valentines samozřejmě nelze nezmínit kapelu Network a jejich desku Money Money 2020. Tato kapela začala fungovat ve stejné době a přes zapírání, jež trvá dodnes (pouze Mike přiznal, že byl jejich členem), je naprosto zřejmé, že šlo o vedlejší projekt Green Day. Kapela si v něm zaexperimentovala a nahrála čtrnáct skladeb ve stylu nové vlny. Zajímavý počin, občas lehce neposlouchatelný. Mnoho fanoušků se domnívá, že právě toto je album Cigarettes & Valentines.
Existují důvody, proč to může být tak. Počet skladeb plus některá z výše zmíněných skladeb by dal nakonec dohromady onu ukradenou dvacítku. Dalším argumentem je velká stylová podobnost s Green Day, kterou ani nová vlna nezakryla.
Daleko víc ale přesvědčí hlasy proti. Když srovnáme Too Much Too Soon a Cigarettes & Valentines se skladbami z desky Money Money 2020 hned je jasné, jakby se tyto skladby vzájemně tloukly na jednom albu. Nefungovalo by to. Navíc, Green Day měli z práce smíšené pocity, proč by tedy ukradené skladby nahrávali znova, když jim nevěřili? A pokud bychom měli věřit jejich slovům, že šlo o kerpluncký punk…působí na vás to album tahle? Na mě ne. Skladby jsou většinou pomalé, nemají jiskru starších alb Green Day, je to jen zlomek jejich punkových schopností. Money Money 2020 kapela nahrála jako vedlejší materiál bez souvislosti s Cigarettes & Valentines…. Toť můj názor.

Na závěr naopak jednoduchý šedivý obal na motivy Warning...

Je těžké být optimistou...
Jak tedy skončit? Daleko jsme se nedostali, pokud bychom vzali seriózní možnosti, dostaneme se na počet pouhých šesti skladeb… Pokud bychom naopak byli velmi optimističtí, číslo se zastaví na deseti. Je pravděpodobné, že hotová desky by songů neměla dvacet, ale například čtrnáct, patnáct… přesto je dosažený výsledek zklamáním. Existuje samozřejmě i možnost, že skladby z Cigarettes & Valentines jsou dnes součástí pozdějších alb. To ale nemáme šanci poznat. Ve hře zůstává alternativa, že kapela odhalí nějakou další skladbu jakou součást nezdařeného alba… případně, že se ukradené tracky vrátí… je to ale nepatrná, velmi nepravděpodobná možnost.

Za mě osobně říkám, že je to veliká škoda. Myslím, že Cigarettes & Valentines by bylo skvělé album. Americký idiot je skvělý a to všechno kolem toho… ale mně nikdy k srdci příliš nepřirostl. A spoustě dalších také ne. Kdybych si měl mezi těmito deskami vybrat, zvolím si Cigarety…i když nekouřím…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 gorida gorida | E-mail | 29. března 2017 v 4:04 | Reagovat

Taky jsem nad tím přemýšlel.
Billie v nějakým rozhovoru řekl že Youngblood je předělávka písně z tohohle alba. Pak dál je prý potvrzené že Walk Away z Tre je taky z CaV plus b-sides z Idiota. A prý Roshambo a Supermodel Robots taky pocházejí z CaV. A ještě vlastě Brutal Love původně jako Dropout.
Cigaretes And Valentines
Too Much Too Soon
Olivia
Shoplifter
Favorite Son
Youngblood
Walk Away
Roshambo
Supermodel Robots
Brutal Love
Takhle nějak by to mohlo vypadat. Každopádně by to mohly znovu nahrát.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama