Kopec sraček? Green Day: Dookie (recenze)

1. srpna 2016 v 14:34 | C Jay |  Recenze
Je zbytečné tohle album nějak dlouze uvádět. Všichni znají příběh třetího LP Green Day, které je katapultovalo k celosvětové proslulosti. LP, kde se nevídaným způsobem za sebou seřadilo patnáct výjimečných písní, hit za hitem, s nimiž snese srovnání snad jen velký comeback s Americkým Idiotem.RECENZE
Nejprve vezměme do rukou obal. Uvidíme velmi zajímavou scenérii, kde dochází k invazi psího vojska, atomové explozi, a velkému žlutému nápisu Green Day. Obraz je velmi rozmanitý a nabízí spoustu motivů. Možná až příliš, takže může působit přeplácaně. Navíc motivy jsou víceméně náhodné, a jen málokdo bude skutečně rozumět všemu, co znázorňují. Tento obal už je ale s deskou tak spjatý, že já osobně si nedovedu představit jiný. Navíc díky vyváženým a nekřiklavým barvám nepůsobí zase tak divoce, jak by s přehršlí výjevů mohl, což je určitě plus.


Deska samotná startuje zostra, žádné zbytečné rozbíhání. Skladba Burnout je živá a rychlá a melodicky trochu připomíná první LP. Dále najdeme sice lepší kousky, ale to není důvod úvodní stopu shazovat. Pokud nic jiného, funguje jako skvělý uvaděč… A její zběsilá instrumentální mezihra taky stojí za poslech.
Následuje Having A Blast. K té moc nevím, co říct. Je to jedna z těch skladeb, které si poslechnete, ale v paměti vám neuváznou, protože příliš nezaujmou. Potřeba je však vyzdvihnout pestrý bicí part.
Po ní se dostává ke slovu další krátký a svižný kousek, Chump. Všechno zde skvěle šlape: bicí, kytara i zpěv. Po rychlé smršti přichází dlouhá rytmická sekce bicích a baskytary, která postupně graduje v šílenou instrumentálku, v závěru zvlňující a plynule přecházející do jedné z nejslavnějších písní Green Day vůbec. Longview je jedna z mála, která se v koncertním listu udržela dodnes a bez ní koncert Green Day prakticky neexistuje. Nejvíce je zde slyšet Mike s proslulým houpavým basovým partem, kterému zdatně sekundují Trého bicí. Refrénová BJ část s kytarou zůstává trochu ve stínu. Ta tak povedená není. Ale společný fade out je opět skvělý.
Po trochu volnějším songu následuje další energický: Welcome To Paradise. Tu jsme mohli slyšet už na předcházející placce. Moc rozdílů mezi nimi sice není, ale lepší zvukový dojem zanechává tato verze. Opět zde funguje kombinace kytarového riffu a táhlého BJ zpěvu. Welcome To Paradise, stejně jako Longview, vynikající instrumentální mezihru.
Máme čas si vydechnout. Na stopě šest slyšíme Mikeovu Pulling Teeth, pohodovou melancholickou skladbu. Nestal se z ní nikdy velký hit, ale když jsem Dookie slyšel poprvé, zanechal na mě právě tento kousek jeden z nejlepších dojmů díky své příjemné melodii, a dodnes ji mám velmi rád.
Na šťastné sedmičce se usadil největší hit desky. Rychlá a energická Basket Case patří bez debat k tomu nejlepšímu nejen na Dookie. Tento song v průběhu let vůbec nezestárl a dodnes zní na koncertech. Má to svůj důvod, tahle skladba se prostě povedla! Zpěv, kytara, basa, bicí, to všechno se ve skoro dokonalé harmonii valí dopředu a zanechává úžasný dojem. Mou nejoblíbenější částí je mezihra zhruba v polovině. S trochou škodolibosti, ale odkážu na Capital Radio od Clash… Za zmínku pochopitelně stojí i klip z blázince, který k tomu kapela natočila. Je zajímavý hned z několika důvodů: původně byl černobílý, barvu k němu přidal až později Mike, zahrál si v něm Trého otec a samotný nápad kapela čerpala z filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Brazil.
Následuje ve své době poměrně populární She. Ani tady se moc vytknout nedá, opět skvělý basový a bicí part, který se s kytarou rozjíždí. Nic složitého, ale melodicky to skvěle pracuje. Tato píseň klip nemá, ale miliony zhlédnutí na YT nabrala její živá verze z Chicaga 1994. Děvčata by však mohlo více zajímat, že rovněž existuje záznam, kde BJ hraje tuhle píseň úplně nahý
Dále slyšíme Sassafras Roots. Píseň, která zazněla živě jenom jednou, na výročí dvaceti let Dookie. Mně to připadá jako veliká škoda, protože je to můj nejoblíbenější kousek na desce! Nedokážu to zdůvodnit, song není nějak zásadně odlišný od ostatních, nevyčnívá… ale byla to láska na první poslech, která trvá dodnes.
Z desáté stopy uslyšíme poslední z velké trojky Dookie, When I Come Around. Je to trapné, ale ani tady se nedá kritizovat, mezi velké hity Green Day celkově patří naprosto právem. Už se sice nehraje tak často Longview a Basket Case, přesto je to klasika. Za pozornost rozhodně stojí její živá verze z BBC 94' a také klip, kde si zahrál dnešní kytarista Jason White se svou tehdejší přítelkyní…
Následuje trojice "menších" skladeb. Coming Clean můžeme přirovnat k Burnout a není třeba více dodávat. V závěsu za ní následují Enemius Sleepus (zvláštní to název) a In The End, asi nejslabší místo desky. Nejsou vyloženě špatné, ale zase ničím výjimečné. Opět mají v sobě krátkou rytmickou instrumentálku, a i celkově mi přijde, že napodobují své větší sourozence. Nabízejí totéž, jen v menších porcích. Takové kapesní verze Welcome To Paradise.
Velmi dobře je zvolen i závěr. S posluchačem, který už se může cítit přesycen rychlým poppunkem se deska loučí jednoduchou kytarou a zpěvem v FOD. Píseň se sice následně rozjíždí, ale možná by to ani nebylo nutné. Pak nastane dlouhé ticho… ale kdo vytrvá, bude "odměněn". Uslyší totiž patnáctou, skrytou píseň pouze v podání Trého. Rozumím tomu, proč se kapela rozhodla tuhle blbůstku umístit na závěr. All By Myself je jednoduchá, komická skladba, která však nemá ambice dosáhnout někam dál. A kdyby na jiné stopě zabrala místo některé z předcházejících skladeb, byla by to velká škoda…

HODNOCENÍ
Pokud jste dočetli až sem, je vám asi jasné, že nemůžu jinak než pozitivně. Jen málo alb poslouchám kompletně, ale Dookie je jedním z nich, protože se zkrátka neuvěřitelně povedlo, skvěle drží pohromadě… Ten název (Dookie znamená sračky) je naprosto zavádějící, takže odpovídám na titulek: "Kopec sraček? Ani Náhodou!"
Pokud bychom chtěli přece jen něco vytknout, můžeme poukázat třeba na opakující se rytmickou instrumentálku, která se objevuje hned v několika písních, což je věc, která se časem může omrzet. Je to ale jen drobná vada…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama